Albrechtice nad Vltavou jsou Vesnicí roku Jihočeského kraje 2022

Zástupci Albrechtic nad Vltavou převzali v pátek 19. srpna z rukou ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a jihočeského hejtmana Martina Kuby titul Vesnice roku Jihočeského kraje 2022. Obec na Písecku, s čerstvě dosaženou tisícovkou obyvatel, tak bude letos hájit barvy Jihočechů v celostátním finále soutěže Vesnice roku 2022.

„Je to obrovský a jedinečný úspěch, který se s velkou pravděpodobností hned tak opakovat nebude. Nesmírně mě potěšilo, kolik přijelo hostů. Starostů, zástupců vedení kraje, ministerstev, poslanců a senátorů. Ještě více však zájem obyvatel obce a jejich místních částí. Do finále jdeme s hrdostí, ale bez přehnaných ambicí. Svou kůži samozřejmě nedáme zadarmo,“ uvedl starosta Albrechtic nad Vltavou Miroslav Ušatý.

Dvouhodinový oficiální program na místním fotbalovém hřišti, přilákal více než čtyři stovky lidí a pokračoval až do večera kulturním a společenským programem. Titul a Zlatou stuhu za svůj jihočeský úspěch mohou Albrechtičtí přetavit v celostátní úspěch v konkurenci vítězných obcí z dalších českých krajů. Celkový vítěz a nositel titulu “Vesnice roku 2022” získá finanční odměnu formou dotace ve výši až 2,6 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj.

Desetičlenná hodnotící komise se jednomyslně shodla, že Albrechtice nad Vltavou si své první místo zasloužily zejména za realizaci zásadních investičních a infrastrukturních projektů v obci a místních částech, environmentální výchovu mládeže a občanů ve spolupráci se základní školou i bohatý společenský a kulturní život. Ocenila také podporu dvacítky místních spolků, začlenění dětí a mládeže do života vesnice, rozvíjení a udržování venkovské pospolitosti, péči o historické venkovské a sakrální stavby, například o unikátní kapličkový hřbitov a dlouhodobou úspěšnou spolupráci a podporu místních podnikatelských subjektů nebo vytváření podmínek pro venkovskou turistiku.

„Stříbrnou příčku obsadil Mačkov na Strakonicku a bronz si odnesly Cehnice na Strakonicku. Do letošního 26. ročníku této soutěže se přihlásilo celkem 15 jihočeských obcí. V letech 2020 a 2021 se vyhlašování Vesnice roku v celé České republice kvůli koronavirové pandemii nekonalo,“ poznamenal náměstek jihočeského hejtmana Pavel Hroch.

Cílem celorepublikové soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je pak podle Hrocha snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova jako takového. Vyhlašovateli soutěže Vesnice roku 2022 v Programu obnovy venkova jsou Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR. Podrobnosti k soutěži lze nalézt na webové adrese: https://www.vesniceroku.cz/

Obec Albrechtice nad Vltavou s 1000 stálými obyvateli leží na Písecku, přibližně osm kilometrů severovýchodně od Protivína, mezi řekou Vltavou a Píseckými horami. V současné době ji tvoří šest místních částí: Albrechtice nad Vltavou, Hladná, Chřešťovice, Jehnědno, Údraž a Újezd. Dominantou obce s klíčem a mečem ve znaku je kostel sv. Petra a Pavla z druhé poloviny 12. století. 

Zdroj: Obec Albrechtice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *