31. Hamernický den v Dobřívě bude zase oslavou kovářského řemesla

Vodní hamr v Dobřívě v sobotu 18. května zase ožije velkým mumrajem. Bude se tam konat už 31. Hamernický den. Dobřívský horní hamr je největší a nejvýznamnější památkou svého druhu v ČR.

Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. století na výrobu těžkého kovaného nářadí. Ve druhé polovině 20. století byla výroba v hamru i v huti pod ním zastavena. Prostor hamru se stal muzejní expozicí, která slouží jako doklad staré průmyslové výroby.

Hamernický den je oslavou řemeslné práce a je také setkáním všech, jenž mají co do činění se zpracováním kovů, jeho dobýváním či tavbou. Svoji dovednost zde v minulých letech předváděli nejen kováři, ale i pasíři, podkováři, zbrojíři, slévači, nožíři, dráteníci, z příbuzných oborů sekerníci, uhlíři, hutníci. Návštěvníci mohou na této akci s bohatým kulturním programem nahlédnout i pod ruce učňů kovářského řemesla, zapojených do soutěže zručnosti Dobřívský cvoček.

To vše se uskuteční od 9.00 do 18.00 hodin. Slavnostní zahájení s představením hostů je plánováno na 12.00 hodin. Vstupné: 100 Kč plné, 80 Kč zlevněné, 250 Kč rodinné (2 dospělí + max. 3 děti).

Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *