V Dobřanech “půjde” o radnici. Vlastně o dvě, víkend prožijí oboje Dobřany společně

V Dobřanech se bude o nadcházejícím víkendu slavit 20. výročí partnerství s obcí Dobřany v Orlických Horách. V nedělním programu nebude chybět prvorepubliková módní přehlídka, konvoj, pietní akty ani boj o radnici.

V květnu uplyne sto let od popravy jednoho z hlavních organizátorů Rumburské vzpoury Františka Xavera Nohy. Dobřany svému slavnému rodáku odhalí pamětní desku naproti místu, kde stával jeho rodný dům. Půjde o jeden z pietních aktů, které se ve městě budou konat v neděli 6. května. Na oslavy osvobození je opět nachystaná ukázka bojů o radnici, letos budou mezi diváky i občané z partnerských Dobřan v Orlických horách. Obě stejnojmenné obce totiž letos slaví již 20. výročí partnerské spolupráce.

„Rozhodli jsme se Dobřaňáky letos pozvat právě na oslavy osvobození, aby okusili atmosféru, která v souvislosti s připomínkou konce druhého světové války vládne jen v západních Čechách,“ uvedl starosta Martin Sobotka. Přijedou v pátek a na přivítanou jim mimo jiné pustíme i film Hvězda zvaná pelyněk, kde hraje náš rodák Rudolf Deyl ml. „Film je sice poněkud tendenční, ale samotnou vzpouru připomene dobře,“ dodal starosta.

V sobotu se činovníci obou Dobřan utkají ve fotbalovém derby na novém stadionu a v neděli již naplno oslaví konec války. Nachystaný je pietní akt u pomníku Obětem válek, který mimo jiné připomene tři čtvrtě století od ničivého náletu na Dobřany. Hymnu bude zpívat poprvé folklórní soubor Vozembach. „Na programu je také prvorepubliková módní přehlídka, taneční a hudební vystoupení, příjezd kolony historických vozidel či scénka z května 1945, kdy město přebírá zprvu poklidně od Němců delegace v čele s českým starostou, pak přijedou jednotky SS a dojde k boji s Američany,“ doplňuje starostu ředitelka kulturního střediska Jaroslava Umnerová. „Poprvé se nebude střílet jen na radnici, ale palebné postavení bude i ve zvonic, kterou město získalo do majetku.“

„A na závěr návštěvy si ještě užijí samotné odhalení desky F. X. Nohy ve Školní ulici, pak se plný autobus vydá zpět do hor,“ uvedl starosta, podle kterého bude na cestě třetina všech obyvatel menších Dobřan. (tz)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *