Robert Vano vystavuje v Kotvě barevné fotografie a vydává vzpomínkovou knihu MEMORIES

http://www.mujzpravodaj.cz/osoImages/Robert-Vano.jpg

V Obchodním domě Kotva byla zahájena unikátní výstava MEMORIESfotografa Roberta Vana. Expozice nabízí Vanovy fotografické vzpomínky na celkem čtyřiasedmdesáti vystavených snímcích a poprvé v historii představuje pouze jeho barevnou tvorbu.

Výstava MEMORIES navazuje na stejnojmennou fotografickou knižní novinku, jejíž křest se uskutečnil v rámci vernisáže. Kniha se skládá z více než sto devadesáti barevných a černobílých fotografií, které vznikaly od roku 1968 až po současnost. Výstavu připravila Galerie Tančící dům ve spolupráci s Pražskou správou nemovitostí ve výstavním prostoru Obchodního domu Kotva.

„Pro výstavu jsme se rozhodli využít z knihy pouze specifický výběr – a to moje barevné fotografie. Část této kolekce jsem nafotil v New Yorku, Paříži či Miláně, kde jsem v průběhu své kariéry působil,“ říká Robert Vano. Projekt MEMORIES vznikal postupně. Vano se nejprve několik let věnoval přípravám svých fotografických vzpomínek do knihy a poté se rozhodl zrealizovat i stejnojmennou výstavu ve spolupráci s Galerii Tančící dům. „Když jsem začal knihu vzpomínek připravovat, musel jsem se vrátit k obrovské hromadě starých snímků. Každá z fotek v knize i na výstavě je nabitá emocemi, vycházejícími z mého nitra, proto jsem je vybral,“ říká autor. Výstava přináší výběr čtyřiasedmdesáti barevných snímků z knihy, jejichž velkou část Robert Vano nafotil fotoaparátem Polaroid a následně zpracoval technikou „crossprocesing“, kterou s oblibou používal v raném období své tvorby a díky níž docílil specifické barevnosti snímků. „Polaroidem jsem fotil, protože jsem zmáčknul spoušť a fotka byla hned vidět. Byl to podobný efekt, jako když dnes lidé fotí na telefon. Chtěl jsem přenést to, co bylo vidět na papír hned a zachytit tak emoce té chvíle a momentu,“ dodává Vano.

Kniha a zároveň i výstava přináší průřez tvorbou Roberta Vana od roku 1968 až po současnost, nikoli však tradičně v chronologickém pořadí, ale na základě asociací samotného autora. MEMORIES nejsou pouhými vzpomínkami, ale oslavou minulosti i přítomnosti a výjimečnou knižní a kulturní událostí, určenou příznivcům tvorby Roberta Vana i všem stoupencům klasické i módní fotografie. „Rozhodli jsme se využít partnerský prostor Kotvy a uspořádat ve třetím patře výstavu Roberta Vana. Podle zájmu o tuto výstavu budeme do budoucna uvažovat o možnostech otevření stálé galerie v Obchodním domě Kotva,“ říká Robert Vůjtek, ředitel Galerie Tančící dům, která tuto výstavu realizuje.

Výstava bude doplněna dvěma workshopy s autorem, které budou zaměřeny na portrétní fotografií. Workshopy se uskuteční 11. a 20. listopadu, jejich kapacita je 15 osob a je nutné si místo předem rezervovat. Během výstavy si bude moci každý zakoupit knihu MEMORIES i limitovanou edici 15 barevných a 10 platinových  autorských fotografií, pocházejících z této publikace.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *