Poptávka po bytech v Českých Budějovicích převažuje nabídku

Ceny bytů v Českých Budějovicích a vůbec jižních Čechách za poslední rok výrazně vzrostly. Důvod je jednoduchý – poptávka převyšuje nabídku. Prodejci si tak mohou dovolit zvyšovat ceny.

 „Na realitních serverech i přímo v nabídkách realitních kanceláří je obecně málo bytů. Týká se to Českých Budějovic, ale i menších měst. Je to způsobené tím, že banky nabízí velice nízké úrokové sazby na hypotékách, což lidi motivuje k investicím,“ říká Milan Černoch z realitní kanceláře Kontakt servis CZ, která letos slaví 20 let na trhu.

Byty shánějí jak mladé rodiny, tak například i investoři. „Rozdělil bych to do tří skupin. Obrovskou skupinou jsou mladí lidé, kteří pořizují své první bydlení. Pak rodiny, které například prodávají svůj dosavadní menší byt, aby si mohly pořídit něco většího. Zkrátka chtějí udělat další životní krok. Třetí skupinou jsou investoři, kterým se vyplatí byt koupit a následně ho třeba pronajímat,“ vyjmenovává Milan Černoch.

V posledních letech se dle slov Milana Černocha malinko mění trend, kdy prioritou pro řadu mladých lidí byla jen koupě vlastní nemovitosti. „Před deseti lety přišli třeba devatenáctiletí lidé a brali si hypotéku na dům za tři miliony korun. Dnes už to tak běžné není. Lidé si pořizují vlastní bydlení spíše v okamžiku, kdy zakládají rodiny. Faktem ale je, že je u nás obecně bydlení v nájmu stále považováno za něco druhořadého. Například v Německu je ale trh nastavený úplně jinak. Dům tam vlastní velice bohatí lidé, byt střední třída a obrovská část lidí žije v nájmu. Pronájem přináší celou řadu výhod – člověk si pronajme standard, který požaduje. Na vlastníkovi pak je jeho zajištění. Jednoduše řečeno – starostí s bydlení je méně,“ říká Milan Černoch.

Ceny bytů vzrostly ve všech českobudějovických lokalitách. Lidé chtějí bydlet jak blízko centra, tak i na sídlištích.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *