Festival Animánie letos ve znamení osmiček. Evropští tvůrci na něj přihlásili 200 filmů

Program ve znamení letošních „osmiček“ připravuje nadcházející mezinárodní festival zaměřený na audiovizuální tvorbu vytvořenou dětmi a animované filmy Animánie 2018. Festival se letos uakuteční v Plzni od 15. do 18.listopadu v prostorách Moving Station a jeho motiv nese název „Osm(y)“.

Vizuál 13. ročníku Animánie ozdobí osm kouzelných dědečků, symbolických nositelů naší historie a současnosti. Autorem výtvarné podoby je výtvarnice Michaela Dušková. Osmičky však na letošní Animánii nebudou pouze připomenutím naší historie. „Samotná osmička se promítá do filmové a umělecké tvorby v mnoha rovinách, proto jsme pojali tento symbol více ze široka,“ dodal ředitel festivalu Jan Příhoda.

Do soutěže festivalu, která opět zahrnuje tvorbu dětí a mládeže do 26 let, se letos přihlásilo bezmála 200 filmů autorů nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Chorvatska, Portugalska, Itálie, Francie, Belgie, Polska, Egypta a Španělska. Filmy bude i letos hodnotit mezinárodní odborná porota, v jejímž čele zasedne významný český producent a režisér Petr Oukropec, který je podepsán pod filmy Indiánské léto, Čtyři slunce nebo Bába z ledu. Z jeho tvorby, která se týká dětí a mládeže, lze zmínit částečně animovaný film Modrý tygr nebo pozoruhodný snímek Michaely Pavlátové Děti noci. „Jsme poctěni, že takto významný filmař zasedne v naší porotě,“ dodal Příhoda.

Festival nabídne bohatý doprovodný program, ve kterém se opět silně odrazí téma osmiček. Návštěvníci se mohou těšit například na průřez historie české animace, který ozdobí filmy Břetislava Pojara, Karla Zemana, Jiřího Brdečky nebo Karla Zemana. Za tvorbou našeho společného státu se ohlédne také průřez slovenským animovaným filmem. Nedávnou sametovou minulost připomene snímek Věry Chytilové TGM osvoboditel. Poslední osmičku uvede také průřez letošním festivalem Anifilm. Návštěvníci se však mohou těšit i na některé světové novinky, nové příběhy Pata a Mata nebo dílo Jana Švankmajera.

Festival Animánie připravuje také řadu zajímavých filmových workshopů a dílen. „Dílny patří mezi nejoblíbenější části festivalu. Často si zde děti vyzkouší základy animace a zanedlouho se hlásí do některého z kurzů, kde jejich dovednosti rozšiřujeme,“ řekl Jan Příhoda.

V rámci festivalu proběhne, tak jako každý rok, oborové setkání profesionálů z oblastí filmové a mediální výchovy. „Animánie je největším festivalem audiovizuální tvorby dětí s důrazem na animaci v České republice a festivalem tohoto druhu s nejdelší tradicí v ČR,“ dodal Příhoda. „Věříme, že nadcházející ročník přinese mladým autorům mnoho inspirace a příjemných setkání. (tz)

Ilustrační foto Animánie

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *