Do Loosových interiérů se po prázdninách vrací kulturní program

Po letní přestávce se můžete opět vydat do Losových interiérů za kulturními zážitky. Pestrý tematický kulturní program je součástí Plzeňských oslav stého výročí vzniku republiky. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé přednášky, divadelní představení, taneční kurzy i výstavu fotografií. U příležitosti Evropské dne kulturního dědictví se zájemcům opět otevře také doposud nezrekonstruovaný interiér na Klatovské 19. Komentovaných prohlídek bývalého domu Huga Semlera je možné se zúčastnit v sobotu 15. září mezi 10. a 17. hodinou.

Pozimní část programu zahájí ve čtvrtek 6. září třetí díl z cyklu přednášek kunsthistoričky Mileny Hasalové Příběh módy, tentokrát zaměřený na dress code a „slušné oblékání“.

Následovat bude v úterý 11. září vernisáž výstavy fotografií Brundibár z ghetta architekta Ludvíka Gryma, která zachycuje příběh znovunastudování opery Brundibár dětmi z tzv. brněnského bronzu. Výstava bude v bytě Krausových k vidění až do konce října. Tematicky ji doprovodí přednáška Brundibár a plzeňský Honzík. Společně s Alenou Vlčkovou se ve čtvrtek 13. září budete moci zamyslet and životním osudem Josefa Hanuše Treichlingera, plzeňského židovského chlapce, který ztvárnil postavu Brundibára v nastudování stejnojmenné opery v terezínském ghettu během druhé světové války.

Říká se, že Adolf Loos byl nejen vynikající architekt ale také nejlepší tanečník charlestonu v Paříži. I to je jeden z důvodu pro to, aby se v Loosových interiérech vůbec poprvé konal taneční kurz pro veřejnost. Pod vedením Markéty Čekanové a Jiřího Bránského se účastníci kurzu s názvem Josephine tančí naučí  základní charlestonové kroky a dozvědí se spoustu pikantních zajímavostí ze života slavné tanečnice Josephine Bakerové.

Poslední akcí v září bude v úterý 24. září repríza oblíbené divadelního představené Odpolední čaj u Loosů v podání Poetického divadla. Inscenaci, která vypráví o strastech soužití s geniálním architektem, se už v Loosových interiérech podařilo několikrát vyprodat. Po téměř půlroční odmlce se opět vrací na prkna bytu Krausových.

Kulturní program bude pokračovat i v následujících měsících až do konce roku. Milovníci Loosovy tvorby se mohou těšit hned na dvě přednášky týkající se jeho osoby. V polovině října určitě zaujmou přednášky o Františku Peroutkovi nebo Semlerových a jejich rodinné firmě na výrobu gramofonových jehel SEM. Nebude chybět ani další přednáška o módě, divadelní představení či další taneční kurz.

Kulturní program v Losových interiérech je součástí Plzeňských oslav stého výročí vzniku republiky s podtitulem Kde domov můj. Projekt byl finančně podpořen Plzeňským kraje. (tz)

Ilustrační foto

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *