Zvon na Roudné už zase bije. Chybělo mu srdce, dobrovolníci na něj uspořádali sbírku

Zvonu z roku 1650 v kostele Všech svatých v Plzni na Roudné chybělo srdce, a proto na několik desítek let utichl. To se však v letošní roce změnilo i díky městu Plzni. Aktivisté z Roudné totiž na jeho opravu uspořádali sbírku a deseti tisíci korunami pomohlo i město Plzeň.

„Oceňuji, že iniciativa obnovy historického zvonu přišla od roudenských rodáků, kteří během necelých dvou let dokázali přesvědčit řadu institucí i jednotlivců, aby na opravu zvonu přispěli. Rádi jsme se k této sbírce připojili. Těší mě, že nad Roudnou se už opět nese hlas zvonu, který v kostele Všech svatých poprvé zazněl téměř před čtyřmi stovkami let,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

Dvěstědvacetikilogramovému zvonu z roku 1650, který byl odlit Georgem Hirschfeldem v Chebu, chybělo srdce. „Zvon jsem naposledy slyšel zvonit v 70. letech minulého století. Už tehdy měl ale srdce, které mu nepatřilo. To původní se prostě ztratilo a bylo nahrazeno srdcem z jiného zvonu,“ vysvětlil Josef Kabát, roudenský rodák, který spolu se svými přáteli sbírku organizoval. Dodal, že nepůvodní srdce historický zvon ničilo.

Skupina roudenských patriotů už mnoho let pomáhá s údržbou areálu roudenského kostela. Sbírku odstartoval na konci roku 2018 benefiční koncert. Iniciativě byla nakloněna i příslušná farnost Severní předměstí/Františkáni Plzeň, která byla investorem renovace zvonu. Tu provedl a srdce zvonu vyrobil zvonař Michal Votruba z Myslíkovic u Soběslavi. Celkové náklady činily 40 tisíc korun.

Zvon je bez jména, je na něm reliéfní nápis, že slouží ke cti všech svatých a Panny Marie. Po své obnově se poprvé rozezněl v první den letošního roku. „Zvoníme na něj ručně jen při mimořádných příležitostech. Je opotřebovaný a připojení na elektrický pohon by ho mohlo poškodit,“ poznamenal Josef Kabát. Roudenský historický zvon by se měl rozeznít například v neděli 30. srpna při poslední prázdninové mši nebo na svátek sv. Václava 28. září či na svátek Všech svatých 1. listopadu.

Roudná však bez pravidelného zvuku zvonů není. V roce 2010 básnířka a roudenská rodačka Hana Gerzanicová kostelu Všech svatých věnovala nový zvon, který je připojen na elektrický pohon a nad Roudnou zní každý den. Zvon jménem Vojtěch byl odlit tak, aby jeho zvuk ladil s původním historickým zvonem.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *