Zámek v Trpístech se po třech letech a na jediný den otevře pro veřejnost

Již tuto sobotu 16. července bude veřejnosti zpřístupněn barokní zámek v Trpístech. Po tříleté odmlce se událost opět propojuje s každoroční Svatomarkétskou poutí, která se v obci během nadcházejícího víkendu koná. Za dobu své historie nebyl zámek pravidelně zpřístupňován a kvůli epidemií vynucené přestávce letos otevírá své brány po několika letech, a to pouze na jediné odpoledne. Nenechte si tuto unikátní událost ujít.

Pro návštěvníky je připraven velký prohlídkový okruh v kompletně zrestaurovaných zámeckých pokojích
a sálech. Letošní akce chce přiblížit každodennost zámeckého života. Neobvyklou atrakcí bude proto jednorázově vystavené původní zařízení zámku a předměty osobní potřeby zapůjčené rodinou von Kubinczky – předválečnými majiteli zámku. K vidění budou vzácné stříbrné nástolce prezentované na slavnostně prostřeném stole zámecké jídelny spolu s původním nádobím z 19. století nebo úplná osobní toaletní souprava mladé šlechtičny.

Otevřen bude také anglický park s vzácnými dřevinami. Prohlídky zámku se uskuteční po skupinách průběžně od 10:00 h až do 16:00 h. ”Trpísty mají úžasnou, radostnou atmosféru a při tradičním dni otevřených dveří si návštěvníci odnesou kousek té radosti v srdci s sebou,” zve autorka dekorací interiéru
a fotografka Lucie Robinson.

Tato barokní památka, která se nachází zhruba 8 km od města Stříbra, byla vybudována v roce 1726 a po těžké devastaci v devadesátých letech minulého století spadá nyní do soukromého vlastnictví. Současný majitel se zasazuje o její postupnou rekonstrukci. Některé její etapy a interiéry byly již několikrát nominovány a oceněny cenou Národního památkového ústavu “Patrimonium pro futuro” (zdroj: https://www.npu.cz/cs/uop-stredni-cechy/inspirujte-se/23464-obnova-tzv-velkeho-salu-a-mistnosti-v-prvnim-a-druhem-patre-zamku-v-trpistech).

Zdroj: Panství Trpísty

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *