Vědecky potvrzeno: Horní Taury drží rekord v množství sněhu. Zažili to i členové Beatles

Horní Taury mají nově potvrzené prvenství, jsou lyžařským střediskem s nejvyšším množstvím sněhu v rámci celého Rakouska. Vyplynulo to z vědeckého výzkumu tyrolského badatele  Günthera Aignera, zabývajícího se lyžařskou turistikou. „S hodnotou 264 centimetrů zvítězily Horní Taury s velkým odstupem před druhým Arlbergem, který dosahuje 197 centimetrů sněhu,“ uvádí studie, která zahrnula údaje z posledních 30 let. Prokázala také, že množství sněhu je v posledních 108 letech v Horních Taurách statisticky neměnné. Pro milovníky sněhu a zimních sportů to znamená především jedno – v tomto středisku mají každoročně od listopadu do začátku května jistotu, že vždy bude na čem jezdit.

Nejvíce sněhu bylo v Horních Taurách naměřeno v sezóně 1966/67, a sice 470 centimetrů. Výšku čtyř metrů ale pokořila sněhová pokrývka i v roce 2009, nebo například 1965, kdy zde strávili týden legendární Beatles. Režisér Richard Lester se tehdy rozhodl natočit zde zimní scény pro film Help!, v němž obsadil právě členy Beatles do hlavních rolí. Už tehdy měly Horní Taury přezdívku „mísa sněhu“, protože se sněhem to zde bylo od listopadu až do konce dubna vždy na jistotu. Mimochodem, právě Beatles zanechali svou stopu v Horních Taurách dodnes. Herbert Lürzer, který tehdy dubloval Paula McCartneyho, zde stále žije, provozuje lyžařskou školu, vlastní se svojí rodinou několik obchodů, barů a hotelů. Mimo jiné i ten, v němž tehdy slavní zpěváci bydleli. A v jeho nabídce jsou stále běžně přímo pokoje, v nichž tehdy členové Beatles spali. 

Provoz na zhruba sto kilometrech sjezdovek, které obklopují  Horní Taury, bude letos zahájen opět v polovině listopadu. 3. prosince otevře sezónu slavnostně koncert populární německé kapely Glasperlenspiel. Legendární Krampus party se letos uskuteční 9. prosince.  V tradičním průvodu se představí stovky čertů (Krampusů) doprovázejích Mikuláše. Hned následující den, v sobotu 10. prosince se nabízí jedinečná příležitost zalyžovat si v luxusním středisku za polovinu běžné ceny v rámci akce „Tauern Skitag“, kdy bude stát celodenní permanentka pouhých 25 eur, dětská 12 eur. Stejná akce se pak bude opakovat 22. dubna.

 Jaro na sněhu: karnevalová premiéra i tradiční hledání pokladu

Tradiční akce Gamsleiten Kriterium, která přiláká do Horních Taur každoročně přes tisíc nadšených hledačů pokladu, se v této sezóně bude konat už po jedenácté. Soutěž konající se o víkendu 16. – 17. dubna spočívá v tom, že organizátoři schovají do sněhu zhruba 30 truhel s hodnotnými cenami, z nichž jedna ukrývá dokonce klíčky od nového automobilu BMW.

Mladé příznivce zimních sportů nadchne určitě v Horních Taurách bohatá nabídka Aprés Ski – barů s nočním životem. Středisko je ale přívětivé i k rodinám s dětmi. Většina hotelů leží pár minut od nástupů na lanovky, sjezdovky všech stupňů náročnosti obklopují středisko kolem dokola, lyžaři se zde proto obejdou i zcela bez auta. Přímo obcí také vedou běžecké trasy, které se pravidelně upravují, v délce 31 kilometrů. Na děti zde čeká bílý zajíc Bobby, maskot Horních Taur, a to především v týdnech „Bobbyho sněžného dobrodružství“, kdy středisko nabízí výhodné akce na ubytování se skipasy především právě pro děti.

Horní Taury (Obertauern) je lyžařské středisko v pohoří Radstadtské Taury, které se rozkládají ve spolkové zemi Salcbursku v Rakousku. Horní Taury leží ca. 90 km jižně od Salzburku. Je zde k dispozici jedna kabinová lanovka, 18 sedačkových lanovek, jedna kombinovaná lanovka se sedačkami/kabinou, a šest lyžařských vleků. Dále je zde 31 kilometrů běžkařských tratí, dětský skipark, freestylový snowpark a školy snowkitingu a snowbikingu.

Podrobné a aktuální informace na www.obertauern.com, www.zukunft-skisport.at.

Foto Tourismusverband Obertauern

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *