V Muzeu dopravy otevírají o víkendu vrata letos naposled. Spatřit můžete i novinku – originál Křižíkovy tramvaje z roku 1899

O tomto víkendu se v letošní sezóně naposledy otevírají vrata našeho Muzea dopravy ve Strašicích na Rokycansku. Poté bude na konci října zazimováno a zpřístupněno zase v květnu 2019. Po oba dny bude obvyklý prohlídkový režim. V neděli 14. 10. lze navíc očekávat příležitostné veřejné jízdy vozidel, v souvislosti s ohlášeným zájezdem příznivců dopravy z Ústí nad Labem a Prahy.

Projekt regionálního muzea dopravy vznikl v druhé polovině roku 2007 díky spolupráci ŠKODA – BUS klubu Plzeň jako majitele historických exponátů a obce Strašice, která do projektu vložila budovu bývalých tankových garáží v areálu zrušených kasáren. Cílem muzea je mapovat vývoj hromadné dopravy především v bývalém Západočeském kraji. Expozice se zabývá obdobím od 2. světové války po současnost.

Muzeum dopravy mapuje vývoj veřejné dopravy v západočeském regionu. Expozice je zaměřena hlavně na období od počátku 50. let po současnost a tvoří ji z části skutečné exponáty, z části pak dobové fotografie, modely, plánky a jiné. Nejnovějším exponátem je Křizíkova tramvaj z roku 1899, která jako jedna z prvních jezdila v Plzni. Muzeum ji získalo ze Sedlce u Starého Plzence, kde sloužila nejdříve jako včelín a pak jako kolna na zahradě.

Na ploše 3.000 m2 v jedné z hal bývalých kasáren a okolním prostranství je vystaveno 25 velkých exponátů – trolejbusy, autobusy, přívěsy, nákladní automobil , tramvaj a 9 osobních automobilů převážně značky ŠKODA. Vozidlové exponáty jsou doplněny o celky pohonů vozidel, trakčního vedení a dopravních zařízení, na které je za běžného provozu sahat nebezpečné, nebo vůbec nejsou vidět.

Kudy do Strašic?

Nejblíže Muzeu dopravy je orientována zastávka Strašice, ObÚ (Obecní úřad). Muzeum je od stanice vzdáleno přibližně jeden kilometr. Ze zastávky Strašice, ObÚ se vydáte za obecním úřadem vpravo (je zde ukazatel) a dále stále rovně podél areálu bývalých kasáren, okolo Muzea Středních Brd a hasičské zbrojnice.

V námi doporučovaném spojení nemusí být zachyceny veškeré dopravní změny jednotlivých spojů, spojení si před svojí cestou vždy ověřte například přes internetový vyhledávač IDOS či u jednotlivých dopravců (ČSAD autobusy Plzeň a.s. případně i České dráhy, a.s. a ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o.).

Z Plzně do Strašic je ideální využít přímou autobusovou linku. V sobotu i v neděli z Plzně odjíždí autobus v 8:40 (z CAN, směr Cheznovice), ve Strašicích vystoupíte v 9:37. Po prohlídce muzea, a případném obědu, odjíždí autobus zpět ze Strašic (ObÚ) ve 12:48. Tento autobusový spoj ale končí v Rokycanech (13:20), a tak je nutné dále přestoupit na vlak (je zde 7 minut na přestup). Vlak do Plzně přijede ve 13:49.

Odpolední spojení z Plzně do Strašic zajišťuje v sobotu i v neděli osobní vlak odjíždějící z Plzně ve 14:33 (směr Beroun), ze kterého je nutné v Rokycanech přestoupit do autobusu směr Cheznovice (v Rokycanech je 8 minut na přestup – 14:57 příjezd vlaku, 15:05 odjezd autobusu). Autobus do Strašic přijíždí v 15:31. Pouze o sobotách jezdí z Plzně do Strašic přímý autobus i odpoledne – ve 12:25 odjíždí z Plzně (CAN, směr Hořovice), ve Strašicích vystoupíte v 13:19. Pro zpáteční cestu je v sobotu i neděli vhodný přímý autobus, který ze Strašic (ObÚ) odjíždí v 17:12 a do Plzně přijíždí v 18:15.

Z Prahy do Strašic jezdí přímý autobus jen v sobotu. Ze stanice Praha, Nové Butovice odjíždí v 8:30, do Strašic přijede v 9:43. Po prohlídce muzea, a případném obědu, odjíždí autobus zpět ze Strašic (ObÚ) ve 12:48. Tento autobusový spoj ale končí v Rokycanech (13:20), a tak je nutné dále přestoupit na vlak (je zde 5 minut na přestup). Vlak na pražské hlavní nádraží přijede ve 14:41.

V případě cesty z Prahy v neděli lze doporučit kombinaci vlaku a autobusu – vlak z pražského hlavního nádraží odjíždí v 7:12 (směr Železná Ruda), přestup v Rokycanech (příjezd vlaku 8:25) na autobus směr Cheznovice (9:12 odjezd z Rokycan). Autobus do Strašic přijede v 9:37. Po prohlídce muzea, obědu, a případné procházce okolím odjíždí přímý nedělní autobus ze Strašic v 16:52 (od ObÚ), do Prahy (Na Knížecí) přijíždí v 19:20.

Z dálnice D5 sjeďte na exitu 50 (Mýto). Na křižovatce vpravo směr Svojkovice a na příští (300 m) vlevo směr Medový Újezd. V Medovém Újezdě na křižovatce vlevo a hned po necelých 100 m vpravo. Dále stále po této silnici. Na rozlehlé křižovatce v lese mírně vlevo po panelové silnici. Dále po cca 2 km po sjezdu ze svahu na křižovatce se silnicí č. 117 vpravo. Ve Strašicích projedete částí obce, pak následuje nezastavěné území a v další zastavěné části obce na křižovatce U Libuše doleva. Pojedete po návsi až na křižovatku ve tvaru písmene Y u obecního úřadu (budova s věžičkou) a tady vlevo. Dále stále rovně podél areálu bývalých kasáren, okolo Muzea Středních Brd a hasičské zbrojnice. Parkování je možné na komunikaci u areálu muzea (dle dopravního značení).

Od Rokycan projeďte přes obce Pavlovsko a Dobřív, dále po silnici č. 117. Ignorujte šikmou odbočku „Strašice 1 km“ a jeďte stále po silnici č. 117 až přímo do Strašic. Hned na začátku obce je křižovatka, dáte se vpravo. Pojedete po návsi až na křižovatku ve tvaru písmene Y u obecního úřadu (budova s věžičkou) a tady vlevo. Dále stále rovně podél areálu bývalých kasáren, okolo Muzea Středních Brd a hasičské zbrojnice. Parkování je možné na komunikaci u areálu muzea (dle dopravního značení).

Zdroj: Muzeum dopravy Strašice

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *