SOUTĚŽ: Vstupenky do Muzea motocyklů v Chlumčanech vyhrávají…
Osm let už je otevřeno Muzeum motocyklů v Chlumčanech. Pozoruhodnou sbírku, která potěší každého fandu jedné stopy, si pořídili otec a syn Václav a Petr Bártovi. Bárta-otec mezi roky 1962 a 1973 aktivně jezdil motokros, a to na věhlasných speciálech Eso a ČZ. Syn po něm vášeň pro motocykly podědil. Oba léta usilovně pátrali, sháněli a renovovali staré motocykly a podařilo se jim vytvořit kompletní sbírku motocyklů JAWA, ČZ, Eso a Praga.
Zpočátku měli motorky na několika místech, některé stály v garáži, další v zasedací místnosti či po chodbách. Dnes už jsou všechny v jedné „chaloupce“, jak muzeu říkají jeho majitelé. K vidění je tam dnes 160 motocyklů, včetně těch nejstarších, které kdy vyjely z linek továren JAWA, Praga a strakonické České zbrojovky.
Pokud se toho chcete o motorkách, o jejich historii a osudech dozvědět víc, můžete do Motomuzea v Chlumčanech přijít každou sobotu od 10 do 16 hodin nebo i jindy podle domluvy s majiteli. Václav a Petr Bártovi se těší na každého návštěvníka.
Vstupenky do muzea jste mohli vyhrát v naší soutěži. Stačilo správně odpovědět na otázku: Jak vzniklo jméno firmy JAWA? A mít štěstí. Z autorů správných odpovědí jsme vybrali Markétu Sikorovou, Lenku Barčákovou a Vladimíra Loužeckého. Dostávají od nás po dvou vstupenkách.
Pan Loužecký svou odpověď doplnil i zajímavým pohledem do historie, a tak jeho příspěvek celý zveřejňujeme:
“Když začala první světová válka, pustil se František Janeček do zdokonalování zbraní. V malé továrně v Mnichově Hradišti předělával staré rakouské kulomety a vyráběl ruční granáty své vlastní originální konstrukce. Koupil bývalou zájezdní hospodu Na Zelené lišce v Praze na Pankráci a přestavěl ji na moderní zbrojovku.
Když hledal artikl, kterému by se věnoval po válce, perspektivním se ukázala výroba motocyklů. V roce 1929 zakoupil licenci německé továrny na výrobu automobilů, motocyklů a jízdních kol značky Wanderer.
JA-neček a WA-nderer
Odtud také pochází složenina pojmu Jawa (JA-WA). Slovo „wandern“ znamená německy putovat, cestovat (pochází z něj i české slovo „vandrák“). Z Janeček a Wanderer vzniklo JA-neček a WA-nderer, zkrátka Jawa. Značka to byla jednoduchá, lehce zapamatovatelná, líbivá.”