Snímek Hastrman představí v Plzni osobně Ondřej Havelka. Filmová přehlídka Finále Plzeň začíná za dva týdny

Pořadatelé 31. ročníku filmové přehlídky Finále Plzeň odtajnili zvučná jména mezinárodní poroty či festivalových hostů. Finále si letos přichystalo téměř 135 snímků, které plzeňským divákům nabídne od 19. do 24. dubna 2018. Mezi hosty festivalu budou Ondřej Havelka, Lenka Krobotová, Zuzana Krónerová a řada dalších herců a režisérů.

V rámci festivalu bude uvedeno 6 premiér či předpremiér. Jmenovitě se jedná o snímek Hastrman, režijní debut Ondřeje Havelky. Dále dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého, slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima nebo historický snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 či dokudrama Jana Geberta Až přijde válka.

Programová sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích opět uvede i zahraniční tvorbu, která vznikla v české koprodukci. Návštěvníci se mohou těšit například na projekty z Rakouska (Doma je tady), Lotyšska a Finska (Sibiřský deník) i Indie (Jak Harry potkal Sejal). Za pozornost stojí též slovenská tvorba, kterou na festivalu zastoupí snímky loňského roku, například DOGG, Špína či Únos. Nechybí ani dokumentární žánr v podobě časosběrných děl Deset let lásky a Sbohem děcáku. Sekce Na vlně představuje výběr nejnovějších filmů vzniklých v roce 2018, Finále promítne strhující dokument o české přírodě Planeta Česko či režijní debut Petra Horkého Švéd v žigulíku o střetu západního myšlení s ruskou mentalitou.

Vyvrcholením festivalu bude jako každoročně slavnostní udílení cen Zlatý ledňáček. Vůbec poprvé budou oceněny i studentské filmy do 40 minut. Vítězové kromě skleněných cen dostanou také finanční odměnu a vítěz studentské sekce obdrží  věcné plnění v hodnotě 100 000 Kč od partnera ceny Magic Lab. O vítězích rozhodnou 4 poroty složené celkem ze 14 zahraničních odborníků. Role předsedy hlavní poroty se ujme Tomasz Wasilewski, polský scénárista a režisér, držitel ceny Stříbrný medvěd z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně za nejlepší scénář. Pozvání přijala i herečka Alexandra Borbély, držitelka Evropské filmové ceny za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu O těle a duši, který byl nominován na Oscara. Mezi další porotce patří například rumunská dokumentární režisérka a filmová producentka Monica Lãzurean-Gorgan, producent dokumentárních snímků Oliver Sertić, vedoucí industry platformy Filmového festivalu v Krakově Katarzyna Wilk či programový ředitel Slovinského filmového festivalu v Celje Igor Palcic. Z českých filmařů či herců do Plzně zavítá například Miroslav Krobot, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Zuzana Kronerová, Vít Klusák, Filip Remunda, Taťjana Medvecká, Jan Hřebejk a mnoho dalších.

Ředitelka festivalu, Eva Veruňková Košařová, k programu dodává: „Jednatřicátý ročník dodržuje své letošní motto, opravdu jde o grande finále česko-slovenské tvorby. Vždyť letos slaví česká kinematografie 120 let. Věřím, že své si v něm najde každý návštěvník.“

Díky doprovodnému programu ožije v Plzni hned několik míst najednou. V Plzeňském Prazdroji se jako vzpomínka na nedožité 100. narozeniny Miroslava Horníčka promítneme historicky první interaktivní filmový projekt Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Pražský filmový orchestr zahraje v prostorách Autobusové haly DEPO2015 a Klára Vytisková vystoupí v Anděl Music Baru. „Novinkou letošního ročníku bude silent kino, filmová klasika pod širým nebem s živým hudebním doprovodem,“ doplňuje Peter Badač, programový ředitel festivalu, a pokračuje, „v Kopeckého sadech před Měšťanskou besedou uvedeme ve spolupráci s Papírnou dva výjimečné němé snímky. Hudbu k nim, speciálně složenou pro tuto příležitost, obstarají DJ‘s přímo na místě. Mimořádný film Gustava Machatého Erotikon doprovodí DJ Bartesky s mixem elektra a swingu a Tuzex Christ prvorepublikový velkofilm Svatý Václav z roku 1929, který byl nejvýpravnější filmovou podívanou své doby. Ve snímku, jehož vznik inicioval T. G. Masaryk k 1000. výročí smrti Sv. Václava, se objevily stovky statistů i největší filmové stavby v Evropě 20. let.”

Finále Plzeň zve tradičně i děti a mladistvé. „Menší diváci jistě ocení pohádkově laděné příběhy, jako je např. poetický vánoční film Přání k mání o různých podobách, které na sebe může vzít láska nebo nejnovější pohádku Zdeňka Trošky Čertoviny, či pohádky Nejlepší přítel a Hurvínek a kouzelné muzeum,“ láká rodiny s dětmi na festival ředitelka. V prostorách Měšťanské besedy bude opět dětský koutek.

Pro mladistvé diváky Finále uvádí např. snímek Pátá loď, který vypráví příběh netradiční dětské rodiny inspirovaný skutečnou událostí. Z dokumentů by dospívající mohly oslovit snímky Nic jako dřív a Sbohem děcáku. Oba se zabývají zlomem, který přichází pro děti v ústavech s 18. rokem. (tz)

Foto Finále Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *