Skupova Plzeň začíná už za týden. Největším tahákem bude určitě inscenace Divadla bratří Formanů Deadtown

Největší domácí přehlídka profesionálního loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň vstoupí přesně za týden do svého 33. ročníku. Nejstarší profesionální festival v České republice přinese letos špičkové loutkářské kousky i představení v duchu alternativního divadla. Asi největším diváckým tahákem bude inscenace Divadla bratří Formanů Deadtown.

„Páteří programu je opět soutěž profesionálních loutkářských souborů, kterou jsme rozšířili na oblast České a Slovenské republiky. Kulturní prostor obou zemí je stále silně propojen a připadá nám logické, že festivalová soutěž zahrnuje tvorbu obou zemí,“ uvedl ředitel festivalu i pořádajícího Divadla Alfa Jakub Hora.

Festival začne netradičně prologem již v úterý 12.6. V Praze proběhne festivalové představení Záhada hlavolamu Divadla Minor a v areálu plzeňského pivovaru poprvé otevře svůj „saloon“ Divadlo bratří Formanů. „Divadlo Minor uvedlo letos v režii Jakuba Vašíčka skvělé zpracování Foglarova příběhu. Unikátní pojetí vyžaduje však prostor Divadla Minor, proto se ještě před festivalem vypravíme do Stínadel v Praze,“ dodal Jakub Hora. V Plzni se zase mohou návštěvníci těšit na první výjimečnou show z Divokého západu Deadtown, Divadla bratří Formanů. Deadtown, který se pohybuje na pomezí divadla, filmu a iluze, odehrají herci ve speciálním dřevěném stanu celkem šestkrát.

Od středy do neděle se již naplno rozběhne festivalový program. Letos Skupova Plzeň představí více než 30 nejnovějších inscenací z České republiky, Slovenska, Francie, Dánska a Polska. „Za zmínku stojí určitě oceněné představení Naivního divadla Liberec Jsou místa oblíbená tmou, nové zpracování klasiky Jacka Londona Bílý tesák v podání Divadla Drak, ale i další počin na motivy Londonových zlatokopeckých povídek Tisíc tuctů. Divadlo Spejbla a Hurvínka veze noir muzikál Spejbl a město hříchu, Studio Damúza vynikajícího Bajaju. Za pozornost určitě také stojí dvě zpracování loutkářské klasikyFausta, jedno v podání Buchet a loutek, druhé v režii alternativních HandaGote,“ zve Jakub Hora.

Domácí Divadlo Alfapředstaví na festivalu dvě inscenace.Skupovku zahájí úspěšný motorkářský loutkový muzikálekTři siláci na silnici a na závěr uvedou plzeňští loutkáři mrazivou inscenaci Alfa farma, která spojuje příběh Orwellovy Farmy zvířat a osudy z Československa 50. let.

„Na padesátá léta odkazuje i polská inscenace, v podání Loutkového divadla Wroclaw, Pomnik v režii Jiřího Havelky. Ta se zabývá příběhem Stalinova pomníku na Letné. Silné zastoupení má na Skupovce slovenská scéna. Vezeme například výjimečné zpracování Pinocchia v podání Nového divadla Nitra,“ řekl Hora. Dále pořadatelé lákají na skvělou pohádku plnou černého humoru Ráj nebo polské javajkové představení Sliby panenské.

V rámci Skupovy Plzně se vrací na místo činu také dva velmi vzácní hosté. Jedny z prvních verzí loutek Spejbla a Hurvínka zapůjčí do Muzea loutek moskevské Obrazcovovo divadlo, kam je Skupa v minulosti věnoval.

Skupova Plzeň zavítá během víkendu také do parků centra Plzně. „Kromě divadla V Boudě si lidé určitě užijí Cirkus Nostalgie, skvělou a zábavnou show na pomezí loutkářství a nového cirkusu, s maringotkami, siláky či mořskou pannou. To vše v neděli od oběda až do večera v plzeňské Proluce,“upozornil JakubHora.

Vstupenky na festival lze zakoupit v běžných předprodejích Plzeňská vstupenka a Goout, v Divadle Alfa a během festivalu na místě. (tz)

Ilustrační foto z představení Spejbl a město hříchu – foto Robin Král

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *