Skupova Plzeň o víkendu vrcholí. Krásu střídá nádhera a v neděli Cirkus Nostalgie pod širým nebem

Především rodiny s dětmi, ale i příznivci loutkového a alternativního divadla si jistě užijí víkendový program 33. ročníku Skupovy Plzně. České i zahraniční soubory rozehrají své umění nejen v divadelních prostorách Alfy, Moving Station, Muzea loutek či DEPO2015, ale také v centru města pod otevřeným nebem v Proluce a na Náplavce. Připraveny jsou i výtvarné dílny a koncert divadelní kapely. Festival vyvrcholí v sobotu večer, kdy budou před představením Sliby panenské v Divadle Alfa slavnostně vyhlášeni vítězové soutěže profesionálních loutkových a alternativních divadel z České republiky a Slovenska.

Hned v sobotu ráno bude k vidění jedna z posledních Moliérových her Psýché. Pod názvem Krása střídá nádheru ji v prvním českém překladu sehraje divadelní společnost Geisslers Hofcomoedianten, která ji uvedla jako první v ČR.

Už v 10 hodin dopoledne začíná v Alfě seminář pro rodiny s dětmi. Děti velmi rády pracují s přírodními materiály – a projekt Veduty je právě o krajině vytvořené z takových materiálů. Svoji krajinu si mohou děti vytvořit v dopoledních hodinách a odpoledne se přijít podívat na představení pro jednoho a půl diváka.

Workshop pro rodiny s dětmi, které si chtějí vyrobit loutku z nejrůznějších materiálů, otevře odpoledne v Proluce Vladimír Sosna z Divadla Alfa.

Rodiny s dětmi ocení také veselou čertovskou pohádku Mordyjepardyjesaprlot! bravurně hranou s marionetami v Proluce v centru Plzně. Účinkuje plzeňské Divadlo V Boudě a dokazuje, že loutkářská tradice v Plzni nezmírá, ale má své vynikající následovníky nejen v profesionálním, ale i amatérském divadle.

Venkovní je také Noemova archa slovenského divadla Teatro Colorato. „Pokud vám vadí horko, na náplavce u řeky Mže se vám bude zábavně zpracovaný starý biblický příběh líbit!“ zve ředitel Skupovy Plzně Jakub Hora.

Nečekaný je Bílý tesák Divadla Drak: inscenaci totiž sledují diváci z pohledu psa s vlčí krví – a kdo zná plzeňské realizace tandemu Jakub Vašíček-Tomáš Jarkovský, bude velmi překvapen novými výtvarnými a divadelními prostředky.

Loutkářským a vůbec divadelním fajnšmekrům je určený polský kousek Sliby panenské. Dnes už je totiž málokdy k vidění inscenace hraná klasickými javajkami. „Sliby panenské divadla z Bialystoku jsou proto výjimečnou příležitostí a skutečný znalec by si je neměl nechat ujít,“ upozorňuje Jakub Hora.

Pod širým nebem v Proluce bude hrát v neděli Cirkus Nostalgie (na snímku), který navzdory názvu hýří nakažlivou energií a posílá ji dál. Po představení následuje tvůrčí dílna, což je další tip pro rodiny s dětmi.

Zážitek komornějšího rázu a jemnějšího humoru nabízí dětem i jejich rodičům v Muzeu loutek Bílobílý svět, který – kromě výtvarných kouzel – přibližuje poezii významného současného bratislavského spisovatele a vydavatele Daniela Heviera. Příběh malého Adama a jeho světa plného fantazie posouvají a ladí písně plíhalovského střihu. A to vše v podání skupiny Šafrán Divadla Střípek, dalšího prověřeného amatérského loutkového divadla, které opět potvrzuje Plzeň jako živoucí centrum loutkářů.

Divadlo Alfa nabídne svoji novinku na motivy děl G. Orwellaα farma, ve které zkoumá praktiky totalitního režimu a v podtextu se obává, jestli umíme zabránit jeho návratu. A divadlo ze Žiliny přiveze svoji interpretaci slavného Tracyho tygra – přijďte znovu prožít příběh Tracyho, ochutnávačů kávy, Laury Luthyové a tygra, který je vlastně černým panterem a běda, když zmizí.

Až do neděle 17. června bude v pivovaru stát speciální dřevěný stan, ve kterém se odehrává inscenace Deadtown Divadla bratří Formanů.

Vstupenky na festival lze zakoupit v běžných předprodejích Plzeňská vstupenka a GoOut,v Divadle Alfa a během festivalu na místě. (tz)

Ilustrační foto

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *