Ski&Bike Špičák hostí o víkendu iXS European Downhill Cup. Vrcholný podnik ve sjezdu horských kol se tam jede už poosmé

Prestižní seriál sjezdu horských kol – iXS Downhill Cup, se o tomto víkendu stěhuje na šumavský Špičák. V pořadí čtvrtý závod letošní série z celkových pěti hostí od pátku 21. do neděle 23. července sportovní areál Ski&Bike Špičák. Zatím se do něj přihlásilo zhruba 250 bikerů z 24 zemí světa včetně zástupců zámořských destinací USA, Argentiny, Jižní Afriky, Nového Zélandu nebo Austrálie. Kompletní startovní listina a konečné počty budou ale známy až před pátečními oficiálními tréninky. Finálové jízdy startují v neděli 23.7.krátce po obědě ve 12,30 hodin.

Na Špičáku se v elitní mužské kategorii představí i vedoucí jezdec seriálu Jure Zabjek ze Slovinska.   „Hned za ním už v průběžném pořadí figurují dva Češi – druhý Ondřej Štěpánek a třetí Stanislav Sehnal. Oba tady pojedou a budou chtít určitě potvrdit svoji letošní formu. Stejně jako junior Petr Folvarčný, prozatím druhý v kategorii do 19 let.  V ženách pak přijede obhajovat loňské vítězství ze Špičáku Jana Bártová,“ zmiňuje především české naděje na dobré umístění ředitel závodu Jan Kasík ze Ski&Bike Špičák. S otazníkem je zatím start vítěze předchozích dvou špičáckých závodů Němce Johannese Fischbacha. Po zranění totiž teprve začíná jezdit na kole.

Závod se jede na nově zrekonstruované trati Struggle dlouhé 1750 metrů s převýšením 320 metrů. „Především v horní pasáži jsme zařadili atraktivní skoky. Na jednom z nich se bikeři ocitnou až tři metry vysoko a doskakují do dálky okolo 10 metrů. Diváci je také dobře uvidí, protože tuto pasáž jsme umístili na otevřené sjezdovce, nyní příjemně rozkvetlé šumavské louce, kam je to navíc kousek od horní stanice lanovky,“ upozorňuje na jedno z divácky vděčných míst Jan Kasík (viz i ilustrační foto přímo z něj).

Jak je po celých osm ročníků dobrým zvykem, divácké vstupné se při iXS Downhill Cupu na Špičáku neplatí. Záznam závodu opět vysílat ČT Sport a ten je také jako už tradičně zařazen v nejvyšší kategorii mezinárodní cyklistické federace UCI – C1. Na odměnách se letos celkem vyplatí 5 000 eur, přičemž nejlepší muž a žena v elitních kategoriích získají 1000 respektive 400 eur.

Velmi početné tady bude jako obvykle české zastoupení- celkem je dosud přihlášeno 31 tuzemských jezdců a jezdkyň. Mezi nimi bude i Jakub Říha, který byl loni na Špičáku nejlepší z Čechů v elitní kategorii mužů (6.místo): „ Rád bych se dostal minimálně do superfinále mezi 30 nejlepších. Umístění do desátého místa pak beru za super úspěch. Letos jsem zatím dával přednost spíše enduru, takže jsem jel jenom jeden závod série iXS v downhillu.  Domácí trať na Špičáku si ale nemůžu nechat ujít, závodím tu hrozně rád,“ svěřil se před startem J. Říha. Ve startovním poli jsou pak ve velkém počtu zastoupení také Němci, Švýcaři a Rakušané.

Po závodech ve slovinské Kranjske Gore, německém Willingenu, rakouském Schladmingu a českém Špičáku vyvrcholí celá série iXS European Downhill Cupu v půlce září v rakouském Leogangu.

 

Program  iXS European Downhill Cupu 2017 ve Ski & Bike Špičák

 

Pátek 21.7. 2017: 12:00-18:00 trénink
Sobota 22.7. 2017: 9:00-14:00 trénink, 14:30 start kvalifikace

 

Neděle 23.7. 2017: 8:00-12:00 trénink, 12:30 start finále, vyhlášení výsledků po skončení závodu

 

—————————–

Provoz celého areálu Ski&Bike Špičák zůstává během akce pro veřejnost neomezen! K dispozici jsou ostatní tratě bikeparku, nezávodící bikeři i jiní cyklisté a diváci mohou využívat lanovku na vrchol Špičáku. Otevřená je rozhledna.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *