Posuneme se až k řeckým mýtům. Plzeňská filharmonie zahajuje svoji abonentní řadu “B”

V Měšťanské besedě se posuneme v čase až k řeckým mýtům, a to ve čtvrtek 19. října7 s Plzeňskou filharmonií, J. A. Bendou a s Jiřím Bezděkem. Koncert, který zahajuje abonentní řadu B Plzeňské filharmonie, nese název Melodram – Benda: Ariadna na Naxu & Bezděk: Ariadne, řecký mýtus. V první části koncertu nás bude čekat Sinfonia č. 5 G dur od autora Jiřího Antonína Bendy, který patří mezi nejznámější tvůrce melodramu 18. století. Žánr melodram pochází z Francie. Autorům totiž francouzština nepřišla jako vhodný jazyk ke zpěvu, proto raději volili mluvené slovo.

Dílo Ariadne, řecký mýtus – „Pocta J. A. Bendovi“ vzniklo pro Mezinárodní festival koncertního melodramu na žádost ředitelky festivalu, Věry Šustíkové. Nové přebásnění pochází z pera básnířky a znalkyně antické mytologie Karly Erbové. Sám autor o svém díle říká: „Zhudebnění těží z částečně romantizujících, ale i témbrových zvukových poloh a je tematicky formulováno vůči textu. Moje skladba se odbývá v jednom proudu, ale v průběhu lze zaznamenat i jednotlivé části. Jsou to útěk, tanec, po boji s Minotaurem a Naxos. Světová premiéra tohoto díla proběhla 15. 10. 2017 v Praze v Divadle Na Rejdišti.

Zakončení tohoto koncertu, stejně jako úvod, bude opět náležet J. A. Bendovi. Ariadna na Naxu – melodram pro dva hlasy a orchestr. Toto dílo napsat autor pro svoji ženu Charlotte, která hrála ve světové premiéře samotnou Ariadnu. V celém melodramu vystupuje pouze Ariadna a Theseus. Ten se dívá na spící Ariadne na ostrově Naxu, na který dopluli potom, co Theseus zabil Minotaura, kterého se bály celé Atény. Theseus má pocit, že jeho osud je nebýt svázaný s Ariadnou, poslechne svoje pocity a nechává Ariadnu opuštěnou na ostrově a odplouvá. Když Ariadna po probuzení zjistí, že je sama uvíznutá na ostrově, že ji opustil někdo, koho miluje a kvůli komu opustila veškerý předchozí život a rodinu, spáchá sebevraždu.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *