Po dvouleté covidové pauze se do Jehnědna vrátil populární festival dechovek

Do Jehnědna, místní části Albrechtic nad Vltavou na Písecku, se v sobotu 23. července sjeli příznivci dechové hudby z celé České republiky. Cílem bezmála tří stovek posluchačů byl třináctý ročník zdejšího, populárního dechovkového festivalu. Velkou slavnost dechovky uspořádali tradičně místní dobrovolní hasiči s podporou partnerů.

„Za normálních okolností by letošní ročník byl už patnáctý. Letos se totiž do Jehnědna festival vrací po dvouleté covidové pauze. Je ale vidět, že o své příznivce v žádném případě nepřišel,“ uvedl Miroslav Ušatý, starosta Albrechtic nad Vltavou a starosta Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Jehnědno v jedné osobě. Prozradil, že problémy se nevyhnuly ani letošnímu ročníku. Kvůli přívalovému dešti a deseti zatopeným domům v okolí musela být přehlídka dechových hudeb přesunuta z 2. na 23. července.

Hasiči z Jehnědna, kteří jsou již zdatnými festivalovými producenty, produkčními i dramaturgy, ovšem znovu prokázali, že vysoká úroveň programu je pro ně prestižní záležitostí, což se také odrazilo ve velmi pečlivém výběru účinkujících. „Jde samozřejmě o velmi nákladnou záležitost, kterou by si obec sama pouze ze svých vlastních zdrojů mohla dovolit jen obtížně. Zcela zásadní je proto dlouhodobá spolupráce  partnerů,“ konstatoval starosta.

Letos se návštěvníkům Dechovkového festivalu Jehnědno představily v sobotním odpoledním programu kapely Božejáci, Muzikanti z jižních Čech, Jihočeští rodáci a Malá kapela Pavla Havlíka. A z reakcí posluchačů byla znát spokojenost. Před jevištěm lidé i spontánně tančili.

Věhlas festivalu, který byl původně určen obyvatelům okolních obcí, už dávno překročil hranice Jihočeského kraje. Jeho návštěvníků přibývá a dnes už přijíždějí běžně i třeba ze středních a západních Čech, Vysočiny i jižní Moravy.

Nový kulturně-sportovní areál
„První ročník festivalu vznikl tak trochu spontánně jako náhodný nápad a pak jako vzdor skepticismu některých lidí, že podobná akce se obci velikosti Jehnědna uspořádat nedá. Jak se ukázalo, dá. A dokonce může být i velmi úspěšná a stát se novou obecní tradicí,“ zdůraznil starosta a poznamenal, že díky aktivitám spolků, kterých je v současnosti v Albrechticích a jejich místních částech dvaadvacet, žije obec velmi aktivním sportovním, kulturním i společenským životem.

Dechovky se letos představily poprvé v základech nově vznikající kulturně-sportovního areálu u požární nádrže na okraji Jehnědna. Za zhruba 1,5 miliónu korun zde obec vybudovala pevné kryté jeviště zázemí k sezení s občerstvením a toaletami. V plánu je ještě výstavba multifunkčního hřiště s umělým povrchem, plocha pro požární sport a hektarový rybník ke koupání a rybolovu. Jeho role bude i bezpečnostní. Sloužit bude pro zadržení vody při bleskových povodních a jako záložní zdroj vody pro hasiče.
„Záleží, jak budeme úspěšní při získávání dotací. Pokud však všechno půjde dobře, mohlo by být hotovo do konce příštího roku,“ dodal starosta,“

Obec Albrechtice nad Vltavou se zhruba 960 stálými obyvateli leží na Písecku, přibližně osm kilometrů severovýchodně od Protivína, mezi řekou Vltavou a Píseckými horami. V současné době ji tvoří šest místních částí: Albrechtice nad Vltavou, Hladná, Chřešťovice, Jehnědno, Údraž a Újezd. Dominantou obce s klíčem a mečem ve znaku je kostel sv. Petra a Pavla z druhé poloviny 12. století.

Zdroj: Obec Albrechtice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *