Po 150 letech od svého vzniku zazní Hamlet v Plzni úplně poprvé

Opera Ambroise Thomase Hamlet zazní 150 let po svém vzniku vůbec poprvé v Plzni. Na Nové scéně bude mít v režii Martina Otavy a hudebním nastudování Norberta Baxy premiéru 20. ledna. Opera Hamlet měla světovou premiéru 9. března 1868 v Paříži, nyní se poprvé představí i plzeňským divákům, kteří se v minulosti setkali již s jinou Thomasovou operou, Mignon.

„Hamlet se po svém vzniku stal velice úspěšnou operou, ve 20. letech minulého století zmizel z operních scén, aby se na ně vrátil až v devadesátých letech, u nás Hamleta vrátila do repertoáru Státní opera Praha v roce 2002 a později Ostrava v roce 2016,“ připomíná dramaturg Zbyněk Brabec.

Divadlo J. K. Tyla uvádí operu v režii Martina Otavy, který zvolil svůj ověřený inscenační tým: scénografa Pavla Kodedu a kostýmního výtvarníka Aleše Valáška. „Pavel Kodeda zavěsil na scénu sestavu nerezových ploch, které evokují žiletky a odrážejí herce a světla v různých úhlech. Kostýmy Aleše Valáška si pohrávají se symbolickými změnami barevnosti od černé po chladnou stříbrnou,“ vysvětlil režisér a dále uvedl: „Hamlet je pro mě jako pro režiséra výzvou z toho důvodu, že chci zachytit jemnost a kultivovanost francouzské opery, ale zároveň i zrnitost a drsnost Shakespearovy předlohy. Naše inscenace zachovává původní Shakespearovo zakončení hry, kdy Hamlet umírá, na rozdíl od verze libreta, kde nezemře a stane se králem. Důležitým tématem jsou pro mě také vztahy, zejména rodičovská láska, tedy ambivalentní vztah mezi Hamletem a jeho matkou Gertrudou a otcovská láska Polonia k Ofélii.“

Jednou z předností inscenace bude i mimořádně atraktivní mezinárodní obsazení. Titulní roli ztvární Rakušan Thomas Weinhappel v alternaci s Romanem Hozou, oba Hamleta velmi úspěšně ztvárnili již v ostravské inscenaci. Thomas Weinhappel byl za svůj výkon oceněn cenami Thálie a Libuška. „Divákům chci zprostředkovat nejen barevnost hudby, ale také vše, co se skrývá mezi řádky textu. V Hamletovi ale vstupuje do hry jeden důležitý faktor. Objevil jsem velmi zásadní spojitost mezi svým osobním životem a životem kralevice dánského. Kdykoliv stojím během první scény opery na jevišti u sarkofágu Hamletova otce, v hlavě mi proběhne pohřeb mého otce. Možná právě kvůli tomu, že jsem ho ztratil jako velmi mladý, jsem schopen hrát Hamleta tímto způsobem,“ říká pěvec.

Roli královny Gertrudy alternují Katarína Jorda, Plzeňanům známá jako vynikající Medea nebo Lady Macbeth, Barbora Polášková a Ivana Šaková. Ofélii ztvární britská sopranistka Emily Bradley v alternaci s Doubravkou Součkovou a Vandou Šípovou. Claudia ztvární JevhenŠokalo nebo František Zahradníček, Polonia Pavel Klečka nebo Jiří Kubík. Roli Laerta nastudují Ital Paolo Lardizzone a Kanaďan Philippe Castagner.

Michaela Svobodová

 

Na titulní fotografii jsou Katarína Jorda (Gertruda) a Roman Hoza (Hamlet), na druhém snímku Emily Bradley (Ofélie) a Thomas Weinhappel (Hamlet)

Foto Martina Root

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *