Plzeňská filharmonie vstoupí do další koncertní sezony s novým šéfdirigentem, Belgičanem Ronaldem Zollmanem

Plzeňská filharmonie odtajnila program nové koncertní sezóny. Nabízí opět 4 abonentní cykly. Dva klasické, jeden napříč žánry a abonentní řadu pro děti.

Zahajovací koncert sezóny je naplánovaný na 4. 10. 2018 a s Plzeňskou filharmonií se představí houslista Ivan Ženatý. „Jeho podání veledíla koncertantní literatury – Beethovenova houslového koncertu – bude jistě poutat mimořádnou pozornost posluchačů,“říká o zahajovacím koncertě Ing. Vladislav Vilímec, předseda Správní rady Plzeňské filharmonie. V této řadě pokračují slavná jména, například klavíristé Václav Mácha, Miroslav Sekera. V prosinci se v Plzni představí violoncellista Petr Nouzovský s hráčkou na cembalo Monikou Knoblochovou. V klasické řadě dále uvidíte na jevišti Měšťanské besedy německého violoncellistu Leonarda Elschenbroicha, dále Michala Sedláčka, Janu Bouškovou nebo Viléma Veverku. Dirigenty řady A jsou Ronald Zollman, ChuheiIwasaki, Gudni A. Emilsson, Tobias Volkmann a Tomáš Brauner.

Abonentní řada B, taktéž klasická, bude představovat známé tváře i mladé naděje hudební scény. Roman Janál se představí při koncertu k výročí republiky. Jak říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová: „Radost nám přinášejí oslavy ke stému výročí od založení Československého státu, ke kterému jsme připravili hned několik programů reprezentující naši národní hudbu.“ Zahraničními sólisty řady B jsou klavíristé Oliver Triendl a Yingdi Sun, českými houslista Marek Pavelec nebo tubista Petr Salajka. Součástí abonentní řady Bje jako již tradičně Plzeňský Orfeus 2018. S taktovkou se představí Ronald Zollman, Bojan Sudjič, Tomáš Brauner a ChuheiIwasaki.

Abonentní řada C, Napříč žánry, přináší jako v minulých letech 3 koncerty. Do Měšťanské besedy přijede kapela ClarinetFactory, soubor Balkansambel a multiinstrumentalista Jiří Stivín. Všichni se představí na jednom jevišti s Plzeňskou filharmonií.

Řada D, pro děti, stejně jako letos nabízí tři dětské pořady. Dva z nich jsou interaktivní hudební pořady s hercem Svatoplukem Schullerem a 1. 6. 2019 Plzeňská filharmonie oslaví Mezinárodní den dětí maškarním bálem v DEPO2015.

„Jsem rád, že filharmonie tradičně nezapomíná na dětské pořady a ani na posluchače, kteří mají v oblibě i jiné žánry než klasickou vážnou hudbu,“ zmiňuje primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Filharmonie se chystá i na velké množství mimořádných koncertů, např. se zúčastní Litoměřických svátků hudby, Festivalu Václava Hudečka v Moravských Budějovicích, v Českém Krumlově představí koncert k výročí republiky se sopranistkou Janou Šrejma Kačírkovou, v Plzni uvede koncert připomínající krizový rok 1938 „Nejen Mnichov 1938 – Umělci proti době, vzepření vůči osudu!“ Ředitelka Mgr. Lenka Kavalová o tomto pořadu říká: „V minulé sezóně jsme ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara připomněli formou hudebně – publicistického pořadu dopady Února 1948 na umělce a hudební skladatele. V letošní sezóně stejným způsobem připomeneme události v souvislosti s Mnichovem 1938. O oba pořady projevil zájem Český rozhlas Vltava, který je vysílá přímým přenosem.“ Mezi další mimořádné koncerty patří Finále Mezinárodní klavírní soutěže 2018, kterou pořádá Konzervatoř Plzeň. Pro sezónu 2018/19odebrala filharmonie Novoroční gala 2019 z abonentní řady C, a tak ho najdete rovněž v mimořádných koncertech, stejně jako zahajovací koncert 39. ročníku festivalu Smetanovské dny, který se uskuteční 28. února 2019 se sopranistkou SophiíBurgos. Na začátku května 2019 zahájí Plzeňské filharmonie svým koncertem Slavnosti svobody v Plzni.

Filharmonie představí i regionální koncerty. „Plzeňská filharmonie zajede také do měst Plzeňského kraje, kde kromě večerních koncertů nabídne dětské pořady, tvůrčí dílny a hudební setkání v domovech pro seniory,“ říká ředitelka Mgr. Lenka Kavalová.

Sezóna 2018/19 znamená pro filharmonii změny na postech dirigentů. „Do sezóny 2018/2019 vstupujeme s Ronald Zollman se na novou koncertní sezónu velmi těší: „Po čtyřech letech, ve kterých jsem působil jako hlavní hostující dirigent Plzeňské filharmonie, je pro mě velkou ctí představit naši novou sezónu za své nové funkce šéfdirigenta. Moje návštěvy zde mně vždy přinášely intenzivní momenty uměleckého prožitku a to díky mé spolupráci s mými kolegy s orchestru, a proto nyní s nadšením přijímám tuto pozici, a navíc vzhledem k mým rodinným kořenům cítím, že tato část světa je i mým domovem.“novým šéfdirigentem, Belgičanem Ronaldem Zollmanem, který se velmi těší na interpretaci české hudby,“ zmiňuje ředitelka Mgr. Lenka Kavalová.

Ronald Zollman na pozici šéfdirigenta vystřídá Tomáše Braunera, který zůstává v Plzeňské filharmonii na pozici hlavního hostujícího dirigenta.

Ceny vstupenek jsou od minulé sezóny neměnné. Předprodej začíná 1. 6. 2018 a dosavadním předplatitelům budou jejich místa rezervována do 26. 6. 2018 Konečná uzávěrka předplatného je 5. 8. 2018. Systém slev zůstává také stejný a nabízí slevy od 30% do 50%.

Kristýna Škopová

Ilustrační foto -. Ronald Zollman

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *