Od Trumpa až po válečné konflikty na Ukrajině, v Sýrii či Kongu. V Plzni začíná festival filmů o lidských právech

Od Donalda Trumpa, přes Vladimíra Mečiara, zaměstnání v nízkopříjmových profesích, novodobé otroctví v Evropě, cenzuru na internetu, až po válečné konflikty na Ukrajině, v Sýrii či Kongu. Více než třicet filmů a bohatý doprovodný program čeká návštěvníky v rámci plzeňské části mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ten se odehraje od 16. do 23. března na Moving Station (kulturní centrum vybudované v bývalé nádražní budově Plzeň–Jižní předměstí) a v Knihovně města Plzně.

„Tématické zaměření promítaných dokumentů je velmi pestré a je tak složité upozornit jen na část z nich. Pro některé diváky může být hlavním lákadlem snímek Azurová sledující dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, pro jiné Prekrim, který odhaluje svět moderních policejních technologií předvídajících zločiny, pro další zas dokument Za hranicemi možností představující odvrácenou stránku sportu, konkrétně ruský tréninkový systém, nebo třeba snímek Budovatelé říše o českých protimigračních a antiislámských aktivistech. Každého zkrátka osloví jiný film, myslím ale, že si z programu může vybrat opravdu každý,“ uvádí koordinátorka plzeňského festivalu Andrea Vernerová. Ta upozorňuje, že vedle tradičních letošní ročník nabízí i nové kategorie, kterými jsou např. Americana zaměřená na USA (v Plzni uváděné dokumenty Trumpoty, Na ostří s Tupými noži), nebo Umění mění sledující boj za ideály prostřednictvím nejrůznějších uměleckých vyjádření (snímky Silvana, Básnířka).

Hlavní téma letošního ročníku festivalu je Aktualizace systému. Organizátoři tak reagují na skutečnost, že se na každého z nás denně valí množství informací a je náročné rozlišovat, co je pravda a co není. Řada lidí žije „on-line“ a mají potřebu informace ihned sdílet, komentovat a mít názor. Nejen počítačové systémy ale potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. „Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

V Plzni na hlavní téma organizátoři naváží samostatnou debatou, v rámci které se zaměří na fungování současných médií a možnostmi novinářské práce. „Na festival do Plzně přijede novinářka Saša Uhlová, která připravila mimořádnou sérii článků o zaměstnání v nízkopříjmových profesí. V rámci debaty Současná média si s ní budeme povídat o její novinářské zkušenosti. I s dalšími hosty diskuse pak budeme hledat odpověď na otázku, zda má v dnešní době vůbec smysl psát články delší než na dva odstavce,“ vysvětluje Andrea Vernerová. Doplňuje, že Saša Uhlová pak zůstane i na diváckou debatu po projekci snímku Hranice práce, který navazuje právě na zmíněné články a vyvolal značný divácký ohlas. Dokument mimo jiné získal ocenění pro nejlepší český dokumentární film roku na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě 2017, odkud si odvezl také Cenu diváků. Pro návštěvníky festivalu jako každý rok připraveny i divácké diskuse po projekcích jednotlivých filmů. Do nich organizátoři zvou odborníky, od kterých se mohou diváci dozvědět další zajímavé informace k tématu. I letos se mohou návštěvníci těšit na režiséry uváděných českých dokumentů.

Partnerem festivalu v Plzni je Filozofická fakulta ZČU, jejíž akademičtí pracovníci jsou tradičními hosty diváckých debat. Festival Jeden svět se tradičně věnuje i právům lidí se zdravotním postižením (např. letos uváděný snímek Neslyšící syn). Organizátoři však na problematiku neupozorňují pouze prostřednictvím snímků, ale snaží se i bořit bariéry a zpřístupnit své projekce co největšímu počtu lidí. „Právo na kulturu vnímáme jako základní lidské právo. V aktivitách Jednoho světa pro všechny tak pokračujeme i letos a snažíme se zpřístupnit náš program co nejvíce divákům. V Plzni uvedeme devět filmů s titulky upravenými pro neslyšící diváky, po čtyřech z nich bude v rámci divácké debaty zajištěno tlumočení do znakového jazyka. Tři filmy budou doplněné o audio-komentář pro nevidomé návštěvníky. V programu jsou i dvě relax projekce, které jsou určeny pro diváky s mentálním postižením a poruchami pozornosti. Během nich nebude v sále úplná tma, před filmem nepoběží reklamy. Předpokládá se, že se diváci během promítání budou třeba pohybovat po sále,” vysvětluje Andrea Vernerová.

Na úpravách filmů spolupracoval široký tým lidí včetně osob se zdravotním postižením. Partnerem plzeňského festivalu je Spolek neslyšících Plzeň, jehož pracovníci zajistí další akci doprovodného programu – workshop Beze slov. Z dalších akcí doprovodného programu návštěvníky na Moving Station čekají například virtuální brýle, díky kterým mohou diváci zhlédnout i další krátké dokumenty. Výstava Voda a lidé zachycuje životy obyčejných lidí, pro které je nedostatek pitné vody každodenní realitou. Po celou dobu festivalu mohou návštěvníci měnit své oblečení v rámci swap bazaru Zkus kus za kus. „Na projekci pro rodiny s dětmi, během které promítneme tři kratší dokumenty vhodné pro děti od osmi let, navážeme workshopem pro děti Já a moje pocity. Pomocí metod dramatické výchovy si pojmenujeme a ukážeme prožívání různých pocitů a vyzkoušíme si i relaxační techniky,“ popisuje Andrea Vernerová. Festival nabídne dětem i další program. „Základním a středním školám nabízíme dopolední projekce pro školy. Pro menší děti máme připraveny kratší filmy, pro studenty středních škol pak vybrané filmy z hlavního programu. I po těchto filmech s žáky a studenty diskutujeme a učitelům poskytujeme další podklady pro práci ve výuce. Pokud mají pedagogové zájem, mohou se se svou třídou ještě přihlásit, část termínů je stále volných,“ uvádí koordinátorka festivalu. Mezinárodní festival Jeden svět si za dvacet let své existence vytvořil značné renomé. Každoročně jej navštíví více než sto tisíc diváků po celé ČR. Po Praze se festival stěhuje do celkem 36 měst.

V Plzeňském kraji se již tradičně koná v Plzni a letos poprvé i v Sušici (5. – 7. dubna 2018). V Plzni mohou na dokumenty diváci chodit i po skončení festivalu. Každou druhou neděli jsou v Univerzitní kavárně Družba promítány filmy z nabídky Promítej i ty!, kde jsou vybrané snímky volně ke stažení. Podrobný program festivalu na www.jedensvet.cz/plzen.

Režiséři – hosté diváckých debat:

Nerodič – Jana Počtová

Bohu žel – Saša Dlouhý

Až přijde válka – Jan Gebert

Švéd v žigulíku – Petr Horký

Nic jako dřív – Lukáš Kokeš

Mečiar – Tereza Nvotová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *