O páté neděli postní vyženeme zimu z Plzně. Moranu utopíme na soutoku Mže a Radbuzy

O páté neděli postní (zvané “smrtné”) 26. března opět vyneseme z Plzně zimu, personifikovanou do podoby Morany / Mořeny či Mařeny.

V minulosti bylo vynášení Morany výhradně dívčím zvykem, praktikovaným zejména v příměstských oblastech Plzeňska. Dívky nosívaly Moranu od stavení ke stavení a za tradičního popěvku “Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi” společně koledovaly. Na určeném místě Moranu sprovodily ze světa spálením, vhozením do vody či zakopáním. Zpět do vesnice pak přinášely “léto” v podobě nazdobeného a opentleného stromku.

Vynášení Morany proběhne v roce 2023 formou společného průvodu, který vyjde od hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni (Kopeckého sady 2) v 10:00 hodin a vydá se směrem k soutoku Mže a Radbuzy. Na místě společně vhodíme loutku Morany do Berounky a následně se odebereme zpět do Plzně s “létem”.

“Budete-li si chtít přinést vlastní Moranu a vyprovodit ji z Plzně s námi, budeme rádi. Stejně tak, vlastníte-li lidový kroj z Plzně či Plzeňska a již dlouho jste neměli příležitost si ho obléci, přijďte v kroji, rádi Vás uvidíme,” uvedla mluvčí Západočeského muzea Romana Němečková. Celou akci doprovodí muzika Dětského folklorního souboru Mladinka.

Trasa průvodu:
1) TAM: Západočeské muzeum v Plzni (Kopeckého sady 2) – Šafaříkovy sady – Křižíkovy sady – Mlýnskou strouhou souběžně s Pallovou ulicí – podchodem pod Tyršovou ulicí – souběžně s Tyršovou ulicí Štruncovými sady – po chodníku podél Radbuzy Štruncovými sady – soutok Mže a Radbuzy

2) ZPĚT: soutok Mže a Radbuzy – po chodníku podél Mže – kolem areálu fotbalového stadionu FC Viktoria Plzeň – Štruncovými sady – podchodem pod Tyršovou ulicí – Dřevěná ulice – náměstí Republiky (u “Andělíčka”)

Zdroj: Západočeské muzeum v Plzni

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *