Nový dokument se rodil stejně dlouho jako lidský život aneb Jak se natáčel film o hradu Volfštejn

V sobotu 24. června se bude konat slavnostní premiéra filmu Volfštejn, a to bude přesně devět měsíců, kdy padla první klapka natáčení. Do blízkosti hradu se v sobotu 24.  září 2016 začali sjíždět hlavní protagonisté a Svatý Petr se opravdu vytáhl, protože oblohu vymaloval úplně do modra. Kameraman Martin Horejš vybalil své nádobíčko, připojil mikrofon pro Tondu Hříbala a na lesní cestu u hřiště se postavili dva moderátoři Libor Marek a Josef Babka, kteří se pustili do svého pátého filmu. Po Roupovu, Přimdě, Švamberku a Skále přišel na řadu Volfštejn. Malebný šlechtický hrad nedaleko Černošína. “Nebylo to zase úplně jednoduché, vždy je potřeba se s něčím poprat. První záběr se povedl na potřetí, ale s druhým to bylo ještě  horší. Těsně pod hradem se kdosi rozhodl, že toho dne si udělá  zásoby dřeva na zimu. Motorová pila běžela do té chvíle, než došel benzín. Vzápětí si na poli k Lažanům místní zemědělec uvědomil, že je zapotřebí zorat pole. Pravda, oni o nás nevěděli, zatímco my jsme je v ruchových mikrofonech slyšeli moc dobře,” rozpovídal se hlavní aktér a režisér v jedné osobě Libor Marek.

Do filmu bylo nutné zapojit i dobrovolníky, pravidelně se zapojují herci z šermdivadla Clatonia. Ale bylo potřeba mít i někoho s koněm. “Odpoledne se přijel na natáčení podívat starosta Černošína  Miroslav  Plincelner v sedle svého koně Skips Gold Lady. Netrvalo dlouho a ze starosty se stal urozený Jan z Volfštejna, na těle měl varkoč s erbem vlčí hlavy a na hlavě kroužkovou kuklu. Scéna, kdy poslední majitel hradu odjíždí se svou družinou jsme natáčeli neskutečně dlouho. Šermdivadlo Clatonia scénář znalo, Jan také, ale kůň si postavil hlavu. Začalo se mu stýskat po svém koňském kamarádovi, který se svou majitelkou byl několik desítek metrů v lese. Neviděli se, a tak se rozhodli, že si budou na dálku „telefonovat“. Pardon, řehtat. Situace se uklidnila až v okamžiku, kdy stáli kousek od sebe a dívali se doslova z očí do
očí. Scénu jsme konečně dodělali a myslím, že bude jedna z nejlepších. Mirkovi patří velký dík za ochotu a podporu. Obětoval sobotní odpoledne pro Volfštejn a svůj Černošín,” říká Marek.
Další den, v neděli, se po ránu musel ještě jednou probrat scénář. “Začali jsme snídaní v trávě a vymodlenými buchtami, po kterých toužil vedoucí Clatonia Petr Kepka.  Během popíjení kávy jsme si ujasnili scénář a započalo se s natáčením pověstí. Nic netušící návštěvníci najednou viděli Jana Žižku, zaslechli střelbu z děl a dokonce mohli sledovat šermířské souboje. Shodou okolností na hradě pobývali i členové skautského oddílu Vlčata z Tachova, které jsme obsadili do pověsti Ohnivý mužíčkové. Nebojím se říci, že zfilmované pověsti budou ozdobou příběhu, který bude mít premiéru v sobotu 24. června na farní zahradě v Černošíně. Pro všechny gurmány vzkazuji, že film vyjde na DVD. Přímo na místě si jej budete moci pořídit do své videotéky, ale před tím ho budeme muset pokřtít. Začínáme v 18.00 pohádkou a v 19 hodin vypukne Svatojánský večer. Tentokráte bude zasvěcený historii. Uvidíte kejklíře a chůdaře Petra Theimera, který vystoupil třeba v TV seriálu o hradech Štíty království českého. Zlatý Grál připravil turnaj pánů z Volfštejna a šermdivadlo Clatonia zase humorný příběh Není uher jako Uher. Kolem 21.30 hodiny promítneme filmový dokument a po jeho skončení bude celý program zakončen ohňovou show, což je úžasná podívaná pro celou rodinu. Přijďte se podívat, těšíme se na vás,” vzkazuje za celý štáb a herce Libor Marek.
Pořadatelé zase vzkazují, bude-li hezky, klidně si vezměte i deku na sezení v trávě. A bude-li deštivo, nebojte se, akce bude přemístěna do sálu KSC v Černošíně, kde uvidíte vše avizované, mimo ohňovou show.
Foto A. Hříbal
Martina Sihelská

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *