Můj život se svobodou. Začíná sedmý plzeňský multižánrový festival o životě s odlišností

Festival, jehož dějištěm je  Plzeň, se uskuteční už posedmé, letos pod názvem Můj život se  svobodou. Cílem nezvyklého projektu je zprostředkovat návštěvníkům vybraná sociální témata pomocí kulturních zážitků. Festival zahájí 15. 10. beseda s  psychoterapeutkou a mluvčí Charty 77 Věrou Roubalovou. Téma svobody pak bude v  dalších dnech rezonovat na stříbrném plátně, v literatuře i na divadelních prknech. Vrcholem letošního festivalu bude na závěr 16. 11. představení Up‘End’Down v  podání herců pražského uskupení CIRK La Putyka.

„V  předchozích ročnících festivalu jsme se postupně věnovali HIV pozitivitě, stáří, závislosti, paměti, rodině a strachu. Dané téma vždy přibližujeme nejširší veřejnosti pomocí divadelních představení, výtvarného i filmového umění, literatury či koncertů. Kulturní aktivity doplňujeme tematickými přednáškami a diskusemi. Letošní rok patří tématu svoboda. Ještě v loňském roce nikdo z nás netušil, nakolik bude toto téma aktuální! Svoboda, tak samozřejmá kvalita našich životů již téměř 30 let, se v roce, kdy slavíme 100 let založení republiky, několikrát otřásla v  základech. Svoboda totiž znamená i odpovědnost…,“ říká ředitelka festivalu Můj život s… Marcela Mašínová z  pořádajícího  spolku PaNaMo.

„Svoboda vábí i ohrožuje. Co tvoří skutečnou osobní svobodu v  současnosti, kdy se jako by všechno může? Je tou pravou svobodou myslet a konat dle své vlastní vůle bez ohledu na cokoli a kohokoli? Jak bychom se cítili (svobodně) v  takové společnosti? Nebo se se skutečnou svobodou pojí i zodpovědnost a svědomí? Což není ani jednoduché ani populární, protože je to spojené s  kladením nepříjemných otázek a odpovídáním na ně, vyrovnáváním se s  chybami, omyly, je to velké hledání. Festivalem chceme provokovat k  uvažování o polaritách těchto postojů,“ uvádí na  téma svoboda psychoterapeutka Dana Šedivá.

Festival Můj život se svobodou zahájí v  pondělí 15. 10. v  17 hodin v  Moving station beseda s psychoterapeutkou a mluvčí Charty 77 Věrou Roubalovou s  názvem O svobodě, uprchlících a populistech. Hovořit se bude o ceně svobody i o současném dění a vstup na besedu je zdarma.

Úterý 30. 10. bude patřit filmu – ve spolupráci s  Filmovým klubem Plzeň festival uvede v  Kině Beseda nejprve v  17 hodin geniální celovečerní debut Jana Němce, jeden z nejvýznamnějších filmů československé nové vlny Démanty noci. Film bude uveden v digitálně restaurované verzi, která měla premiéru na letošním ročníku festivalu v Cannes. Od 19:30 bude následovat projekce legendárního muzikálu Miloše Formana Vlasy, který zavede diváky do doby hippies a války ve  Vietnamu. (tz)

Foto PaNaMo

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *