Můj život se strachem. Festival o životě s odlišností propojuje kulturu s palčivými sociálními tématy

Unikátní plzeňský festival letos nese název Můj život se strachem. Jde už o 6. ročník akce, která návštěvníkům zprostředkovává vybraná sociální témata pomocí kulturních zážitků. Festival zahájí 17. 10. v Moving Station výstava fotografií onkologicky nemocných žen, následovat bude beseda s odborníky. Téma strach pak budou v průběhu měsíce na dalších místech Plzně reflektovat divadelní a filmová představení. Závěr festivalu bude patřit 14. 11. Netradiční módní přehlídce pro překonání strachu.

V prvním ročníku byla ústředním tématem festivalu Můj život s… HIV pozitivita, v dalších letech jsme se věnovali stáří, závislosti, paměti a rodině. Naším cílem je otevřít dané téma a přiblížit ho nejširší veřejnosti pomocí divadelních představení, výtvarného i filmového umění, literatury či koncertů. Kulturní aktivity doplňujeme tematickými přednáškami a diskusemi. Letos bychom se rádi podívali na strach, jeho různé podoby a na to, jak se s nimi vypořádáme. Pojďme si je prohlédnout a zjistit, jak na tom jsme my sami se svou citlivostí, odolností i manipulovatelností…,“ říká ředitelka festivalu Můj život s…Marcela Mašínová z pořádajícího spolku PaNaMo.

„Strach k životu patří a pomáhá nám v tom lepším případě rozlišovat, které situace a okolnosti našeho života jsou rizikové a jak se s nimi vypořádat, aby zůstala zachována naše duševní a fyzická integrita. Strach je také emoce, která má velký mocenský potenciál…využívají jej pojišťovny,  farmaceutické firmy, politické strany a jiné subjekty ve prospěch svých třeba ekonomických a jiných zájmů. V době hmotného nadbytku, který v posledních desetiletích zažíváme, jakoby klesá odolnost lidí vůči momentální nepohodě a roste touha po zachování iluzorních jistot…,“ uvádí na téma strach psychoterapeutka Dana Šedivá.

Festival Můj život se strachem zahájí 17. 10. v 18 hodin vernisáž výstavy Michael for Mamma HELP. Výstava fotografií studentů pražské Střední a vyšší školy reklamní a umělecké tvorby Michael zachycuje nemocné ženy v různých etapách nemoci – od momentu sdělení diagnózy, v průběhu léčby i po ní. Součástí vernisáže bude beseda o tom, s jakými strachy bojujeme a jakým způsobem se lze se strachem vyrovnat. S návštěvníky vernisáže si na toto téma popovídají MUDr. Stanislav Kudrle, psychiatr, přední český odborník na závislosti, který je pro letošní rok garantem festivalu, MUDr. Tomáš Svoboda, vedoucí lékař ORAK FN Plzeň – Lochotín a Mgr. Marie Zemanová, psycholožka.

 Na divadelních prknech se téma strachu poprvé promítne ve volné  adaptaci známého románu Williama Goldinga Pán much v podání plzeňského Teátru Vaštar Svině! (2017, OSTROV) (24. 10. 20:00, Moving Station). Podruhé zazní v autorské inscenaci Ticho, nahrává se! Marie Novákové a Zuzany Burianové o rozhlasových žurnalistech v době protektorátu (1. 11. 20:00, Moving Station). Literaturu zastupuje ve festivalovém programu už tradičně Čítání lidu Divadla MY, které se tentokrát zaměří na knihy o strachu, obavách, fobiích i nočních můrách. Hrát a zpívat bude skupina Tabasker (30. 10. 20:00, Anděl Music Bar).

Filmový klub Plzeň zve návštěvníky festivalu na dvě filmová představení. Strhující snímek režisérů Richarda Dalea, Lixina Fana a Petera Webera EARTH: Den na zázračné planetě je ódou na život, která kontrastuje s naším strachem, že život na planetě skončí… (7. 11. 17:00, Kino Beseda). Druhým filmem je celovečerní debut dokumentaristy Pavla Jurdy Jmenuji se Hladový bizon, jehož hlavní hrdina Jan od narození nevidí a bohužel přichází i o sluch. Film sleduje zamilovanou a neustále dobře naladěnou manželskou dvojici na jejich velké výpravě do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který má Jana, alias Hladového bizona zachránit před pádem do věčného ticha (7. 11. 20:00, Kino Beseda).

Módní přehlídka

Netradiční módní přehlídka pro překonání strachu má za cíl, ukázat prostřednictvím autorské módy, že každý z nás může najít odvahu nosit to, co opravdu chce. Přehlídka vznikla díky spolupráci s plzeňskou módní návrhářkou Alenou Čížkovou, která se ve své tvorbě zaměřuje na přírodní materiály, zejména len, bavlnu a úplet. „Miluji přírodu a snažím se její tvary a pohyb dát do smyslu oděvu,“ říká ke své tvorbě Alena Čížková. Kromě autorské módy Aleny Čížkové budou v průběhu večera k vidění i kreace z Ateliéru Franco Arazzi – Multibags a Galerie Adelaida Plzeň. Přehlídka je zároveň také oslavou 10. výročí organizace Mamma HELP v Plzni.

„Část programu festivalu Můj život s… je opět určena školám, proto některá představení hrajeme také dopoledne. I na ně však má veřejnost přístup, vstupenky budou vždy k dostání přímo na místě,” upozorňuje Marcela Mašínová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *