Mezinárodní festival DIVADLO v Plzni nabídne francouzskou hvězdu přehlídky v Avignonu, české „the best of” i pouliční představení

Přes 50 představení a doprovodných akcí nabídne 28. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO, který proběhne od 9. do 16. září na mnoha místech Plzně. Přijede 28 souborů z Francie, Slovenska, Polska a České republiky. Program zahrne v Avignonu oceněnou hudební inscenaci Triumf lásky Oliviera Py, jednoho z nejslavnějších francouzských režisérů a dramatiků dneška, kabaretní inscenaci Dnes večer nehrajeme Slovenského národního divadla s předními slovenskými hereckými osobnostmi, výběr toho nejzajímavějšího ze scén z celé České republiky za uplynulou sezónu, alternativní inscenace v rámci sekce Johan uvádí, pouliční představení zdarma, křest knihy, debaty, studentské workshopy divadelní tvorby, fotografie a videa.

Mezinárodní festival DIVADLO v Plzni každý rok na začátku září symbolicky otevírá novou divadelní sezónu. Jeho podtitul Fandíme divadlu však letos po jaru bez jakýchkoliv živých představení získává na novém významu: „Divadla na jaře přesunula své aktivity do online prostředí, být v kontaktu se svým oblíbeným souborem šlo v podstatě nepřetržitě. A přesto tomu něco zásadního chybělo. Osobní přítomnost v hledišti. Sdílený zážitek s ostatními diváky. Vracíme se k ´normálnímu´ divadlu. Po letošním jaře víme, jak je to důležité a cenné,” říká na úvod ředitel festivalu Jan Burian.

V rámci hlavního zahraničního programu se v Plzni představí dva soubory – z Francie a Slovenska. Návštěvníci uvidí jedno z nejoceňovanějších děl Avignonského festivalu 2019 – hravou hudební inscenaci Triumf lásky, jejímž autorem a režisérem je Olivier Py, současný ředitel festivalu, někdejší dlouholetý ředitel pařížského divadla Odéon a jeden z nejslavnějších francouzských režisérů a dramatiků dneška. „Režisér se inspiroval námětem bratří Grimmů. S jeho výrazným režijním rukopisem plným divadelnosti a kabaretní stylizace se tak můžeme setkat v pohádkovém příběhu o zamilované dívce, která musí o svou lásku bojovat ve světě rozvráceném válkou,” uvádí dramaturg Michal Zahálka. „Inscenace je tak dokladem, že pohádky věru nemusejí být (jen) pro děti,“ doplňuje dramaturgyně Kamila Černá.

Jiří Havelka u nás patří k nejzajímavějším režisérům střední generace. Festival Divadlo letos nabídne zajímavou příležitost se setkat s jeho tvůrčím počinem, který vznikl za našimi hranicemi – ve Slovenském národním divadle. Autorská inscenace Dnes večer nehrajeme pojednává Listopadovou revoluci jako zábavný kabaret z hereckého prostředí. „Klade otázku, zda má divadlo pouze tlumočit dramatický text, nebo může v určitý moment plnit společenskou roli,“ říká dramaturgyně Dora Viceníková. „Název je inspirován prohlášením pracovníků Slovenského národního divadla, kde stojí: Nikdy jsme si nemysleli, že nastane chvíle, kdy základní úlohou herce bude nehrát,” vysvětluje dramaturgyně Jitka Sloupová. V inscenaci se propojují autentické materiály z roku 1989 s přesahy k dnešním kauzám i otázkou po podstatě divadla.

Domácí program nabídne příležitost uvidět to nejzajímavější, co vzniklo za uplynulou, koronavirem poznamenanou sezónu na divadelních scénách v celé České republice. „Letošní festivalová nabídka z domácí tvorby se vyznačuje neobvyklou pestrostí žánrů – od opery a komorního muzikálu přes loutky k nejvíc zastoupené činohře – i námětů,“ zdůrazňuje dramaturg Jan Kerbr. Z Brna do Plzně tak přijede Městské divadlo s neobyčejně zábavně pojatou Havlovou Žebráckou operou (režie Hana Burešová), Divadlo Husa na provázku s Donem Quijotem inscenovaným jako televizní diskuze (režie Jan Mikulášek) a HaDivadlo s komedií Wernera Schwaba Prezidentky (režie Kamila Polívková). Prahu zastoupí Činohra Národního divadla s novou inscenací Stát jsem já (režie Jan Mikulášek), Městská divadla pražská s aktuálně pojatým zpracováním hry Sláva a pád krále Otakara (režie Michal Hába), Divadelní spolek Jedl s novou inscenací osvědčené scenáristicko-režijní dvojice Trmíková – Nebeský Zahradníček / Vše mé je tvé (režie Jan Nebeský), Divadlo pod Palmovkou s polokabaretním pásmem vycházejícím z životního osudu Františka Filipa, Bezruký Frantík (režie F. X. Kalba), Buchty a loutky s loutkovou groteskou inspirovanou povídkami filozofa a spisovatele Ladislava Klímy Vítězné svině (režie Radek Beran a Buchty a loutky) a soubor Drama Label s jednou z nejúspěšnějších inscenací Přeletu nad loutkářským hnízdem 2019 Nejmenší ze Sámů (režie Johana Bártová). Ostravu budou reprezentovat Divadlo Petra Bezruče s inscenací roku 2019 Transky, body, vteřiny dle životního příběhu atletky Zdenky Koubkové (režie Tomáš Dianiška) a Národní divadlo moravskoslezské s komorním muzikálem Thrill me! (Vzruš mě!) evokujícím kriminální případ z Chicaga roku 1924 (režie Juraj Čiernik). Klicperovo divadlo z Hradce Králové přiveze do Plzně působivou a inscenačně překvapivou Kunderovu Ptákovinu (režie Vladimír Morávek). Olomoucký Ensemble Damian v Plzni představí originálně pojatou verzi Monteverdiho opery L’Arianna (Mantova 1608) (režie Tomáš Hanzlík), liberecké Naivní divadlo pak loutkovou komedii ke stému výročí českého trampingu O hodině navíc aneb Potlach v hustníku (režie Tomáš Dvořák).

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla v rámci festivalového programu zavede diváky ve stejnojmenné inscenaci do městečka Middletown (režie Marek Němec) a Divadlo Alfa nabídne loutkovou féerii Pozor, Zorro! s téměř osmdesáti „dřevěnými“ herci (režie Tomáš Dvořák). V rámci tradičního epilogu přijede do Plzně pražské Divadlo v Dlouhé s komedií Bez roucha (režie Hana Burešová) a Městská divadla pražská – Divadlo ABC s nejslavnější „americkou tragédií“ Smrt obchodního cestujícího (režie Michal Dočekal).

V programu festivalu nebudou chybět představení v rámci sekce Johan uvádí v prostoru Moving Station. Debora Štysová, Tinka Avramova a Moving Theatre připravily inscenaci 30 dní, zážitkovou hru na hranici reálného a smyšleného absurdna, při které je stylizovaně simulován proces žádání o vízum. Pražské soubory Mir.Theatre a Plata Company uvedou Prefaby, autorskou výtvarně zvukovou inscenaci v režii Dominika Migače odehrávající se na umakartovém stole, která volně variuje motivy každodenního života v paneláku. Nejnovější premiéra brněnského Divadla Feste Opravdu živé interview s opravdovým Petrem Kellnerem (režie Jiří Honzírek) je věnována Petru Kellnerovi, bezkonkurečně nejbohatšímu Čechovi. Opravdu živé interview je ojedinělou příležitostí, jak se k tomuto českému oligarchovi dostat blíže. Intimní taneční výpověď Markéty Vacovské nazvaná Odloučení vznikla se záměrem podpořit pozůstalé rodiče na jejich dlouhé cestě a jako potřeba autorky mluvit o tabuizovaném tématu. Scénář polské inscenace Kobietostan (Ženostán) (režie Joanna Lewicka) Agnieszky Bresler vznikal na základě rozhovorů s ženami v azylových domech a ve věznicích a má formu chóru pro jednu herečku. Program sekce Johan uvádí uzavře inscenace Bratři Karamazovi (režie Aminata Keita) Činohry 16-20 a Divadla DISK.

Během festivalu oživí Plzeň také open air představení přístupná zdarma. Prostor U Branky na tři dny ovládne francouzský soubor Les Goulus s dvěma rodinnými, hravými, vtipnými podívanými Amorci a Jezdci. V pouliční inscenaci Vysoké snění souboru V.O.S.A. Theatre projedou ve čtvrtek Smetanovými sady bizarní postavy na šesti speciálně sestrojených strojích vycházejích z principů jízdních kol a velocipedů a rozehrají řadu drobných příběhů o mezilidských vztazích. U Ježíška uvede v neděli soubor Cirk La Putyka dvakrát představení Kaleidoscope s osmi akrobaty, kteří předvedou odvážné skoky na obřím teeterboardu, skupinové taneční choreografie, závěsnou akrobacii i lety na trampolíně.

Doprovodný program nabídne křest knihy Jany Machalické Útěkářka Eva Salzmannová za účasti autorky i samotné herečky a ve spolupráci s Divadelním ústavem Bratislava debatu Česko-slovenské divadelní století za účasti Emílie Vášáryové, Milana Kňažka, Michala Dočekala a Jana Kerbra. Festivalové workshopy Život v divadle – divadlo v (našem) životě a Na divadlo! ukáží žákům základních a středních škol zákulisí divadelního prostředí a taje dramatické tvorby. Na festivalu také proběhne tradiční studentský workshop divadelní fotografie spojený s výstavou a videoworkshop.

Zdroj: Festival Divadlo

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *