Masaryka si zahraje Otakar Brousek, Hašlera Petr Rychlý. Plzeň odtajnila část říjnového programu oslav 100 let republiky

Plzeňské oslavy vzniku republiky, které jsou oblíbenou tradiční akcí města od roku 2006, se v letošním roce 100. výročí české státnosti rozrostly do podoby pestrého celoročního programu. Projekt Plzeň 2018 s ústředním mottem Kde domov můj, který společně připravily město Plzeň a Plzeňský kraj, vyvrcholí v říjnu víkendem plným zábavy, zážitků, tradic i nostalgie.

Oslavy vzniku samostatného Československa mají v Plzni silnou tradici. Desítky tisíc lidí využily v minulých letech 28. října unikátní příležitost podívat se do muzeí, galerií, kulturních zařízení a historických památek za symbolické vstupné 28 korun. Letos budou brány zajímavých míst otevřeny po dva dny 27. a 28. října. Po celou dobu oslav bude také v prostorách radnice mimořádně zpřístupněn originál rukopisu hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka z roku 1834 s textem písně Kde domov můj (na třetí fotografii).

„Rukopis Tylovy hry Fidlovačka s textem písně, která se později stala českou národní hymnou, je jedinečnou plzeňskou archivní kulturní památkou. Jsme hrdí na to, že máme takový skvost v našem archivu. Vystavovat jej můžeme jen výjimečně a oslavy výročí vzniku republiky považujeme za obzvlášť vhodnou příležitost,“ říká náměstek primátora města Plzně Martin Baxa.

Jedním z center dění 28. října je náměstí T. G. Masaryka. Letos poprvé ožije už dopoledne, kdy se stane místem hudebně duchovního zastavení s modlitbou díků a proseb za naši vlast. V podvečer se zde pak bude tradičně konat vzpomínkové setkání u Památníku T. G. Masaryka s následným lampionovým Průvodem světel, který projde ve slavnostnějším uspořádání trasou po Klatovské třídě až na náměstí Republiky, kde dojde ke společnému zpěvu původní československé hymny. Závěr slavnostního setkání bude patřit ohňostroji v národních barvách.

Plzeňské oslavy nabídnou i skvělé hudební zážitky. Už v pátek 26. října se v režii Plzeňského kraje na náměstí Republiky uskuteční koncert Vojtěch Dyk pro Plzeňský kraj. V neděli 28. října zazní v Novém divadle slavnostní provedení nejznámější opery Bedřicha Smetany Libuše v novém nastudování Divadla J. K. Tyla.

Sobotní večer bude v kulturním domě Peklo patřit ojedinělému projektu pro více než 50 hudebníků. Václava Marka a jeho Blue Star spojí s Plzeňskou filharmonií jazz a swing. Společné koncertní vystoupení nese název Děkuji, bylo to krásné!, hostem bude Petr Rychlý v roli Karla Hašlera a průvodcem Aleš Cibulka. „Plzeňská filharmonie se již několik roků v rámci jedné abonentní řady věnuje crossoverovým projektům. Spojení s Blue Star je netradiční v tom, že propojí swingovou a jazzovou hudbu 30. a 40. let. Tímto koncertem chceme navázat na velké koncerty R. A. Dvorského,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

Ansámbl Blue Star (na druhé fotografii), který jeho kapelník Václav Marek založil v roce 1999, patří v interpretaci tohoto stylu k absolutní české špičce. Hudební skladatel a přední aranžér Orchestru R. A. Dvorského pan Václav Pokorný (mj. autor šlágrů Chladné polibky, Říkej mi to prosím potichoučku, Šumění deště aj.) prohlásil, že kapelu Blue Star považuje za současné Melody Boys a kapelníka Václava Marka za novodobého R. A. Dvorského.Inspirací pro velké koncertní vystoupení byl Václavu Markovi koncert, který se odehrál v pražské Lucerně v roce 1940 a kterým R. A. Dvorský zahájil turné k desetiletému výročí jeho Melody Boys. Václav Marek nazval svůj projekt Děkuji, bylo to krásné, podle jedné z písní, které R. A. Dvorského proslavily,a poprvé ho uskutečnil v roce 2013 s Filharmonií Hradec Králové. Kapela Blue Star vystoupila i s Komorní filharmonií Pardubice a nyní se v rámci oslav republiky poprvé spojí s Plzeňskou filharmonií.

Vstupenky na koncert Děkuji, bylo to krásné jsou za symbolických 280 korun již v prodeji prostřednictvím sítě Plzeňská vstupenka.

Oslavy připomenou i česko-slovenské partnerství. Konkrétně partnerství měst Plzeň a Žilina přiblíží kulturní scéna pod otevřeným nebem U Branky. Doplní ji dobová tržnice s tradičními řemesly a pokrmy.

V rámci projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok 2018 sté výročí vzniku republiky, se už uskutečnily desítky akcí. V době letních prázdnin mohou obyvatelé i návštěvníci Plzně vidět například výstavy 100PY: Sto let republiky očima pěti generací či Anatomie skoku do prázdna, jedním z vrcholů programu bude 7. září představení Smetanovy Prodané nevěsty pod širým nebem na náměstí Republiky, kterou pořádá Plzeňský kraj spolu s Divadlem J. K. Tyla. (tz)

Foto MMP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *