Letošní rok jiřinkám nepřál – jejich výstava v zoo se přesto koná! Návštěvníci nepřijdou ani o tradiční přehlídku stolních a moštových hroznů z vinice sv. Kláry v Praze-Tróji.

Za téměř patnáct let, co se koná na statku Lüftnerka oblastní výstava jiřinek – těchto královen pozdního léta – se vystřídaly pěstitelsky velmi úspěšné roky i ty nepříznivé. Velice problematický byl rok 2015 s horkým a suchým létem. Zdálo se, že horší rok už přijít nemůže. Přišel. Ten letošní byl pro jiřinky ještě krutější. Řadě pěstitelů vůbec nerozkvetly. Oblastní výstava na statku Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně, byť v omezenějším měřítku, se přesto koná. 

A to právě tento víkend – 8. a 9. září od 10 do 18 hod. Své výpěstky vystavují nejen jiřinkáři z Plzeňského kraje ale i ze středních Čech. I letos se bude vyznačovat netradičním aranžmá rostlin. Dvě kolekce budou například představeny v prostorách historické třídy.

Ještě hůře dopadli pěstitelé módních kulovitých chryzantém. Ač avizována, jejich ukázka se letos neuskuteční. Zato návštěvníci nepřijdou o tradiční  přehlídku stolních a moštových hroznů z vinice sv. Kláry v Praze-Tróji.

Okénko hostů letos vyplní se svými podzimními výpěstky zahrádkáři z Horní Bělé na severním Plzeňsku. Nebudou mezi nimi chybět ani vinné hrozny jako důkaz, že se dá víno pěstovat při výběru vhodného stanoviště i v klimatických podmínkách západních Čech. Ostatně svahy pod Lochotínem byly v minulosti jedna velká vinice, čehož dokladem je i viničný statek Lüftnerka a místní název Na Vinicích.

Příští víkend pokračují Slavnosti babího léta v plzeňské zoologické a botanické zahradě festivalem lidových řemesel a dovedností k užitku i potěše.  (tz)

 

Ilustrační foto

.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *