Koncertem století pro Plzeň bude klavírní sólo legendárního hudebníka Chicka Corey

Měšťanská beseda i letos přiveze do Plzně hudebně mimořádně kvalitní zahraniční umělce, kteří tu dosud nevystupovali. Podzimní sérii koncertů zahájí 10. září americká zpěvačka moderního elektrického blues Sharrie Williams. Český jazzový varhaník Ondřej Pivec přijede s newyorskou kapelou Kennedy Administration 29. října. Jedna z největších ikon současné hudby Chick Corea, držitel 22 cen Grammy, zahraje 14. listopadu sólově na klavír.

 „Zaměřujeme se na žánry jako blues, jazz a funk a chceme plzeňskému publiku představit ty nejzajímavější interprety ve svém oboru,“ říká Ivan Jáchim, ředitel společnosti DOMINIK CENTRUM s.r.o., která koncerty pořádá. „Většinou do Plzně vozíme umělce, kteří tu ještě nevystupovali.“

Měšťanská beseda se tak během posledních několika let stala už tradičním místem, kde se mohou hudební fanoušci setkávat s nejrůznějšími podobami současné světové tvorby i s tvářemi, které aktuálně hýbou současnou jazzovou, bluesovou či funky hudbou.

Americká blues-gospel-soulová zpěvačka Sharrie Williams, newyorská kapela Kennedy Administration mísící moderní jazz s prvky R&B, hip hopu, soulu a pop music i jedna z největších ikon současného jazzu Chick Corea budou v Plzni hrát živě úplně poprvé. „Troufám si říci, že Plzeň ještě nikdy nehostila koncert tak legendárního muzikanta, jako je Chick Corea,“ dodal Ivan Jáchim. „Inspirativní, energický a nestárnoucí,“ napsaly o něm v minulém roce New York Times.

 

  1. 9. 20:00 Sharrie Williams & The Band

Americká zpěvačka blues, soulu a gospelu umí živé koncertní show fantasticky! Jsou působivé a plné emocí, hlasité i tiché. Sharrie Williams šeptá i křičí, ovládá obrovský rozsah hlasu. V Americe ji nazývají „princeznou rockového blues“. S citem zpívá pomalé bluesové balady s osobním poselstvím, ale předvádí i funky melodie v rockovém drivu.

Její zpěv je vášnivý, líbezný i rozhněvaný, Sharrie je vždy sama sebou. V jejím hlase uslyšíte vliv Koko Taylor, Etty James, Tiny Turner, Arethy Franklin i Billie Holiday. Byla několikrát nominována na Blues Music Award.

Sharrie Williams začala zpívat už v 6 letech v kostelním sboru, ve 12 už s ním jezdila na turné a nahrávat. Nyní má kolem sebe výbornou mladou kapelu v čele se znamenitým kytaristou Jamesem Owensem. V roce 1996 se přidala ke klubovým The Wiseguys. Nejprve koncertovali v renomovaných chicagských klubech, o dva roky později se vydali do Evropy, kde na sebe okamžitě strhli pozornost. Jejich pět alb si vysloužilo několik prestižních hudebních ocenění.

 

  1. 10. 20:00 Kennedy Administration

Srdeční projekt varhaníka a držitele Grammy Ondřeje Pivce s uhrančivou zpěvačkou Kennedy a fantastickým bubeníkem Natem Townsleyem. Jejich hudba je vydatně sycena gospelem, rhythm and blues, funkem či hip hopem.

Kennedy, frontmanka a vokalistka, nenechá nikoho na pochybách, že ji zpívání a hudba prostě baví. Její energie je doslova nakažlivá. V jejím hlase uslyšíte něco z Elly Fitzgerald, něco ze Sade i něco z Anity Baker.

Jazzový klávesista, skladatel, producent a kapelník Ondřej Pivec je brněnský rodák u nás známý z kapely Organic Quartet.  Před devíti lety odjel do New Yorku, kde se mu jako jednomu z mála „bílých Evropanů“ podařilo proniknout na newyorskou gospelovou scénu a dodnes doprovází nedělní bohoslužby v černošském baptistickém kostele Gospel Church v Brooklynu. Na Hammondovy varhany hraje v kapele amerického zpěváka Gregoryho Portera a loni díky účasti na jeho albu Take Me to the Alley získal za své klávesové mistrovství Grammy.

Za bicími sedí Nat Townsley, jehož přesná a citlivá rytmika udávala řád takovým hvězdám, jako třeba Stevie Wonder, Mariah Carey, Lauryn Hill a Joe Zawinul.

Kennedy Administration jsou již tři roky rezidenční kapelou klubu Groove v New Yorku.

 

  1. 11. 19:30 Chick Corea: Solo Piano

Americký klavírista a skladatel Chick Corea je prostě legenda a jedna z největších ikon současného jazzu. Čtvrtý nejvíce nominovaný umělec v historii Grammy Awards (63 nominací, 22 cen Grammy) v průběhu své hudební kariéry spolupracoval snad se všemi hudebníky, o kterých se dnes učí ve školách – počínaje třeba Lionelem Hamptonem přes Milese Davise a Johna McLaughlina k hlasové superstar Bobbymu McFerrinovi. Některá jeho hudební partnerství trvají desítky let – třeba ta s klavíristou Herbie Hancockem nebo vibrafonistou Gary Burtonem. Je členem DownBeat Hall of Fame a NEA Jazz Master.

Když v roce 1971 natočil pro ECM své klavírní improvizace, byl prvním jazzovým klavíristou své doby, který vydal takovéto album a otevřel tím dveře – ve své době – zcela novému žánru sólového klavíru. Coreova klasická alba jako například Now He Sings, Now He Sobs, Circle: Paris Concert, Return to Forever, stejně jako Crystal Silence nebo My Spanish Heart inspirovala celou řadu hudebníků. Jeho nejnovější album Chinese Butterfly je nepřetržitý hudební spěch plný radosti a krásy a je vyvrcholením padesátiletého hudebního vztahu s legendárním bubeníkem Stevem Gaddem.

V roce 2018 se pouští do svého posledního sólového dobrodružství, při kterém představí vedle svých vlastních kompozic, také práci svých klavírních hrdinů (B. Evans, T. Monk, …). V České republice vystupoval Chick Corea již několikrát, nicméně se svým sólovým recitálem se zde představí poprvé.

Pro Plzeň bude sólový klavírní koncert tohoto geniálního hudebníka koncertem století!

Vstupenky na akce jsou v prodeji na www.mestanska-beseda.cz a v dalších obvyklých předprodejích. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *