Jeden z nejpopulárnějších muzikálů slavné autorské dvojice Andrew Lloyd Webber a Tice Rice už dnes večer na Nové scéně DJKT!

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla představí v  sobotu 1. prosince 2018 na Nové scéně DJKT zábavnou muzikálovou show pro všechny generace – Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, podle biblického příběhu o Jákobovi a jeho nejoblíbenějším synu Josefovi, v  režii Gabriely Petrákové. Uvedením muzikálu navazuje DJKT na veleúspěšné Kočky stejného skladatele a navíc připomíná 50. výročí vzniku této prvotiny populární autorské dvojice Lloyd Webber – Rice, na jejichž kontě jsou takové hity jako Jesus Christ Superstar nebo Evita.

Go, Go, Go Joseph!
Muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť původně vznikl v  roce 1968 v Londýně jako čtvrthodinové představení pro školní sbor, které ale mělo takový úspěch, že k  němu autoři postupně připisovali nové a nové písně. V  roce 1971, tedy v  době, kdy Lloyd Webber s  Ricem již slavili úspěch se svou rockovou operou Jesus Christ Superstar (1969), se Josef prodloužený na dvaatřicet minut rozšířil i  do Spojených států. Nesmírně populární se stal v  70. a 80. letech především na školách a univerzitách v  Anglii i USA. V  průběhu let tak autoři pop kantátu rozpracovali na dvouhodinovou show v  dimenzích muzikálu superlativů, která se v dnešní  celovečerní podobě poprvé představila v  roce 1991 v  Londýně. „Josef je zábavný a optimistický muzikál plný hravé a melodické hudby nejrůznějších stylů od rokenrolu a diska až po reggae. V  repertoáru DJKT jím navazujeme na úspěšnou Evitu a oblíbené Kočky stejného skladatele. Věřím, že podobně jako všude jinde na světě, bude i v  Plzni bavit diváky od těch nejmenších až po ty nejstarší,“ doplňuje dramaturg Pavel Bár.

Biblický příběh v  rytmu rock ‘n’ rollu
Příběh podle starozákonní legendy o Jákobovi, jeho nejoblíbenějším synu Josefovi se schopností vykládat sny, zrádných bratrech a jednom úžasném pestrobarevném plášti nastuduje v  Plzni režisérka a  šéfka souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v  Ostravě Gabriela Petráková, jež režírovala i úspěšné ostravské uvedení v  roce 2012, s  využitím zdařilého českého překladu textaře a  libretisty Michaela Prostějovského. „Josef je jeden úžasný biblický příběh v  rytmu rock ‘n’ rollu se skvělými melodiemi, plný humoru i ponaučení. Herce i diváky baví přesně 50 let, ačkoliv vypadá, že vznikl včera,“ komentuje muzikál Prostějovský, který je známý především jako autor českých verzí libret k  takovým muzikálovým hitům, jako je Jesus Christ Superstar, Evita nebo Cats (Kočky), ale také jako autor písňových textů pro přední české interprety (Šípková Růženka, Řekněte, odkud vás znám, Podej mi ruku a projdem Václavák, Když písně lžou).

Josefe, vstávej, tvá začíná show
V titulní roli Josefa se představí mladý člen souboru Pavel Klimenda, který se několik let věnoval párovému akrobatickému rock ‘n‘ rollu, v  němž se stal třikrát juniorským mistrem České republiky. Plzeňští diváci ho mohou znát například jako Prcka ve West Side Story, Tobiase ve Sweeney Toddovi, Ethana v  Donaha! či prince Davida v  pohádce Co takhle svatba, princi? „Josef je pro mě velká příležitost, poprvé mi totiž byla do rukou svěřena titulní role. Schválně jsem se nedíval na filmovou verzi muzikálu, abych nic nekopíroval. Výhodou pro mě je, že role Josefa je celozpívaná, na druhou stranu ale bude obtížné zachovat pravdivost sdělení příběhu a zároveň ztvárnit dospívání rozmazleného Josefa v  rozumného, pokorného a milujícího syna a bratra,“ přibližuje svou roli Pavel Klimenda. Postavu vypravěčky, která společně s  dvacetičlenným dětským sborem provází celým dějem, ztvární Kateřina Falcová. V  dalších rolích diváci uvidí Romana Krebse, Stanislavu Topinkovou Fořtovou a více než dvě desítky členů muzikálového souboru DJKT i hostů. Pro Plzeň nezvyklý bude také způsob obsazení role Faraona – jeho představitelé se totiž budou měnit po zhruba půlročních časových úsecích. V  aktuální sezóně tak tuto postavu alternují Tomáš Savka a Petr Vondráček, od sezóny příští se ale diváci mohou těšit i na dalšího hosty. „Postavu Faraona, kterého v  Josefovi hraji, jsem už vytvořil v  obnovené premiéře ostravského nastudování v  roce 2016 a jsem nadšený, že si ji mohu zopakovat. Ve chvíli, kdy se Faraon objevuje na scéně, se z  divadelního představení stává skutečná show – je v  tom nadsázka, humor a  správná muzika,“ podotýká Tomáš Savka.
Vstupenky můžete zakoupit v  pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v  síti Plzeňská vstupenka.

Tvůrci a obsazení:
Libreto Tim Rice
Hudba Andrew Lloyd Webber
České přebásnění Michael Prostějovský
Uvádíme v  licenci The Really Useful Group Ltd.
Režie Gabriela Petráková
Hudební nastudování Pavel Kantořík
Choreografie Ladislav Cmorej, Simona Machovičová
Dirigenti Dalibor Bárta / Pavel Kantořík
Dramaturgie Pavel Bár
Scéna Ondřej Zicha
Kostýmy Lucie Loosová
Pěvecké nastudování Sára Bukovská
Sound design Tomáš Lorenc
Light design Jakub Sloup

Vypravěčka Kateřina Falcová
Josef Pavel Klimenda
Jákob / Putifar Roman Krebs
Rúben / Číšník Jozef Hruškoci
Šimeón Radek Antonín Shejbal
Lévy / Druhý vězeň Martin Šefl
Neftali Pavel Režný
Isachar Adam Rezner
Ašer Libor Matouš
Dan Tomáš Zbranek
Zebulón Jan Veselý
Gád / První vězeň Martin Holec
Juda / Pekař Lukáš Ondruš
Benjamin Ondřej Kudrna
Faraon Tomáš Savka / Petr Vondráček / hosté
Madam Putifarová / Ředitelka školy Stanislava Topinková Fořtová
Kantorka Hana Spinethová
Manželka Zebulóna / Apache, tanečnice Charlotte Pščolková
Manželky dalších Josefových bratrů Kristýna Bečvářová, Soňa Hanzlíčková Borková, Klára Jelínková, Tereza Koželuhová, Tereza Machová, Marianna Polyáková, Eva Staškovičová, Viktorie Tandlerová, Lucie Zvoníková
Swing – bratři Lukáš Hlavatý
Swing – manželky Karolína Tothová
Tanečnice balet DJKT
Dětský sbor členové Muzikálového studia DJKT a hosté

Premiéra 1. prosince 2018 na Nové scéně DJKT
Nejbližší reprízy 13. a 30. prosince 2018. (md)

Foto Martina Root

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *