InfoPointy jsou místy, kde vltavská cesta každého návštěvníka fakticky začne i skončí

Vltavské InfoPointy, informační centra, která jsou hlavními obslužnými místy pro turisty na plavební trase Stezky řeky Vltavy mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou, Purkarcem, vodním dílem Hněvkovice, Týnem nad Vltavou a Koloději nad Lužnicí, po své úspěšné loňské provozní premiéře rozhodně neusnula zimním spánkem. Pro své návštěvníky již nyní připravují některé novinky.

Díky InfoPointům a originálnímu rezervačnímu systému zážitků si na jednom místě můžou návštěvníci zajistit vyhlídkovou plavbu, nebo si půjčit loď, jízdní kolo a další sportovní vybavení, občerstvit se a získat veškeré informace o turistických zajímavostech. Trasy výletníků mohou být různě dlouhé a programově nesmírně pestré. Destinace nabízí současně dlouhodobé pobyty, včetně letních dovolených.

„InfoPointy jsou místy, kde vltavská cesta každého návštěvníka fakticky začne i skončí. Cílem projektu Stezka řeky Vltavy je na jedné straně postupné soustředění veškerých informací o vltavské vodní cestě a na ní poskytovaných službách pod jednu hlavičku a na straně druhé podpora zkvalitňování stávající nabídky a rozvoje nových služeb na našem úseku řeky,“ uvedl předseda Destinanční společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný.

V prvním roce své činnosti InfoPointy obstály. „Získané zkušenosti chceme dál využívat ve prospěch všech zájemců o turistiku a relaxaci v oblasti kolem této populární řeky,“ zdůraznila manažerka projektu Stezka řeky Vltavy Michaela Jirásková a upozornila například na InfoPoint v Českém Vrbném. „Je to místo, kde lidé podobný servis ani nečekali. Přijedou se svými loděmi a jezdí v umělém kanále. Pak však zjistí, že si mohou vypůjčit další sportovní výbavu a tím si rozšiřují rozsah svých prožitků,“ doplnila Jirásková. V InfoPointech si lze zapůjčit různé druhy kol včetně tandemů nebo elektrokol, paddleboardy, in-line brusle, koloběžky, rafty a lodě.

V letošním roce by ráda manažerka projektu zlepšila informovanost návštěvníků i místních obyvatel o možnostech rekreace a relaxace přes InfoPointy. „Potěšilo nás, kolik lidí využívá InfoPoint na českobudějovickém vlakovém nádraží. Zvlášť při velkých akcích města je zájem o informace i další služby,“ uvedla Michaela Jirásková. Neopomněla ocenit servis InfoPointů v českobudějovické Lannově loděnici nebo v Hluboké nad Vltavou. Odtud se lidé ihned dostanou na cyklistickou stezku, takže nemají po zapůjčení sportovní výbavy žádné prodlevy a okamžitě se zapojují do požadované aktivity.

Podobně jsou dobré zkušenosti v Týně nad Vltavou nebo kolem zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí. I tam se daří formou servisu a služeb příjemně překvapit návštěvníky. „Zvažujeme, že rozšíříme nabídku našich vyhlídkových plaveb na Hlubokou o další den,“ prozradil šéf InfoPointu v Týně nad Vltavou David Machart. V plánech je i výstavba týnského kapitanátu, kde by se služby turistům sdružily. Avizovaný už byl záměr rozšířit týnské přístaviště, včetně nového mola, a vylepšit je tak, aby sloužilo i pro největší výletní lodě v oblasti. Podíl zde má mít Povodí Vltavy. „U nás počítáme se všemi výletními plavbami, které už jsme na vodě kolem Týna nad Vltavou zavedli,“ dodal Machart.

V nabídce je i výlet po vodě k zámku Mitrowitz v Kolodějích nad Lužnicí, kde jsou vynikající podmínky pro relaxaci v klidné krajině. Zámek si vysloužil pozornost i tím, že se zde povedl záměr kolem rekonstrukcí. „Chceme rozšířit relaxační zónu pro naše návštěvníky,“ sdělil Michal Bedřich ze zámku Mitrowitz. Připomněl, že jde o uzavřený areál v zámeckém parku, kde je také občerstvení. „Rádi bychom dokončili dětské hřiště. Také připravujeme možnost zapůjčit si u nás elektroloď k projížďkám,“ přidal další informaci.

V Českých Budějovicích zaujaly možnosti plavby ze Slepého ramene Malše. „Od letoška chceme postavit nové, pohodlnější molo. Ukázalo se také, že je zájem o večerní vyjížďky po vodě. Proto prodloužíme čas na večerní plavbu,“ řekla Jirásková. V minulém roce se večer jezdívalo pouze po dohodě. Rozšíří se zřejmě i nabídka lodí a k zapůjčení budou nově paddleboardy. „Jistě městu prospěje, když budou České Budějovice známé i jako místo soutoku Malše a Vltavy. Vždyť to je docela výjimečný jev,“ konstatovala.

Michaela Jirásková také upozornila, že i letos se v hlubockém přístavu uskuteční start sezony na vltavské vodě v této oblasti. Nabízí se polovina května, termín však ještě definitivní není.

V rámci Stezky řeky Vltavy je možné se plavit z centra Českých Budějovic od Lannovy loděnice přes Hlubokou nad Vltavou do Týna nad Vltavou a dále při odbočce proti proudu Lužnice do Kolodějí nad Lužnicí s nově zrekonstruovaným zámkem Mitrowicz. Zatím poslední dokončená plavební komora na Vltavě v Hněvkovicích pak umožňuje plavbu po téměř 100 kilometrů dlouhé vodní cestě z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou a dále na Orlík. Na malých lodích je ovšem možné doplout přes Prahu a Mělník až do Hamburku. (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *