Festival Industry Open o víkendu otevře i běžně nepřístupná místa. V Plzni, v Nevřeni, Plasích, Chlumčanech a Stříbře

O víkendu 14. – 16. června se chystá premiérový ročník festivalu Industry Open. Jeho cílem je návštěvníkům ukázat technické památky na Plzeňsku a zároveň jim umožnit nahlédnout za brány místních firem, výrobních závodů a výzkumných center. Během tří dnů se na více než dvaceti místech uskuteční desítky komentovaných prohlídek, projížděk historickými vozy a dalších akcí. V programu nechybí ani výstavy či koncerty. Festivalová místa nenajdete pouze v Plzni, ale také v Nevřeni, Plasích, Chlumčanech nebo Stříbře.

„Do programu se komentovanými prohlídkami zapojila celá řada míst a firem. O vstupenky je poměrně veliký zájem. Například na projížďky kolejovým depem Českých drah nebo na komentované prohlídky spalovny, úpravny vody či výroby ve firmě Safran  a keramických závodech v Chlumčanech je již letos vyprodáno. Na řadu dalších míst je ale během festivalového víkendu pořád možné se dostat,“ uvádí Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS, která akci připravuje ve spolupráci s Plzeňským krajem a ostatními partnery.

Hned v pátek je možné se vydat na komentované prohlídky výzkumných center Západočeské univerzity, které ve svých laboratořích zájemcům ukáží nejmodernější přístroje i vědecké postupy. V pátek a v sobotu mohou zájemci využít také jedinečné příležitosti prohlédnout si laboratoře Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň. Pár volných míst zbývá i na prohlídky čističky odpadních vod v Jateční ulici, dronového centra SITMP či DEPO2015.

Zatímco sobotní komentované vyjížďky historickým autobusem za historií těžby na severním Plzeňsku jsou již vyprodané, jízdenky na nedělní jízdy jsou pořád ještě v prodeji. V neděli dopoledne se mohou zájemci vydat na architektonickou procházku po historii průmyslových budov v Doudlevcích s Plzeňským architektonickým manuálem. V neposlední řadě pak organizátoři zvou na speciální festivalové prohlídky plzeňského pivovaru a na některou z řady prohlídek Loosovými interiéry, které se za zvýhodněnou cenu 50 korun konají po celý víkend.

Veškeré informace k programu je možné najít na webu www.industryopen.cz. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky vedle radnice nebo prostřednictvím portálu Plzeňská vstupenka.

Festivalová místa, na která nejsou třeba rezervace předem:

  • Škoda Transportation

Areál jednoho z nejvýznamnějších následovníků původních škodových závodů se v sobotu 15. června po pěti letech otevře veřejnosti. Škoda Transportation připravila pestrý program, ve kterém si to své najde každý. K vidění budou nejmodernější tramvaje, vlaky a lokomotivy. Nebude chybět projížďka parním vlakem areálem Škodovky, soutěže a zábava pro děti. Po celý den můžete využít také zvýhodněné vstupné do Techmania Science Center.

  • narozeniny PMDP

Velkolepou narozeninovou oslavu 120 let veřejné dopravy v Plzni připravily Plzeňské městské dopravní podniky. Pro návštěvníky v sobotu 15. června otevřou depo na Karlově i vozovnu na Slovanech. Na obou místech vás čeká bohatý program, moderní i historické vozy a spousta dalších akcí. Těšit se můžete i na jízdy historickými vozy po celý víkend.

  • Kaolinový důl v Nevřeni

Necelých 15 kilometrů od Plzně se v obci Nevřeň nachází hlubinný kaolinový důl. Během festivalového víkendu se vůbec poprvé otevře návštěvníkům. V sobotu i v neděli je možné se vydat na komentované prohlídky. Vstupenky budou k dostání na místě. V Centru Caolinum Nevřeň bude připraven doprovodný program, díky kterému si můžete případné čekání na prohlídku zkrátit. Třeba koncertem, prohlídkou výstavy či místního infocentra, které se věnuje historii těžby kaolinu.

  • Hornický skanzen Stříbro

Pokud se vydáte v sobotu či v neděli do Stříbra, nebudete litovat. V místním hornickém skanzenu uvidíte důlní vozy, vrtací kladiva, hydraulický a mechanický výklopník nebo důlní nakladač. V replice štoly se dozvíte, jak se tato technika používá při těžbě. Vrcholem návštěvy je pak prohlídka 700 metrů dlouhého úseku královské dědičné štoly Prokop, návštěva kamenné galerie a projížďka důlním vláčkem. Čeká vás i další program. V kovářské a mincovní dílně si děti budou moci vyzkoušet středověká řemesla. Návštěvníkům bude také zpřístupněn kompletně vybavený bunkr válečného opevnění v těsné blízkosti areálu. (tz)

Foto Plzeň – TURISMUS

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *