Čtyři tipy, jak na snadné odklízení sněhu

Odklízení sněhu z chodníků, příjezdových cest nebo pochozích cestiček u domu, garáže nebo v zahradě bývá v zimě poměrně náročnou a neoblíbenou aktivitou. Základem spokojené zimy, kterou neruší nárůst stresu s každou další sněhovou vločkou, je správná volba způsobu odklízení sněhu. Aby byla práce co nejsnazší, je důležité nepodcenit vhodný výběr nářadí nebo techniky, které výrazně ušetří nejen čas, ale také námahu s tím spojenou. Jak a podle čeho vybírat, radí Petr Tichý, zástupce sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Základem při odklízení sněhu je hrablo a koště
Pokud se jedná o odklizení několika metrů čtverečních před vchodem a zametení navátého sněhu, pak určitě tradiční hrablo a koště postačí. Výběr vhodného hrabla ale nepodceňujte. „První, na co je třeba dávat pozor, je pevná spodní hrana lopaty hrabla. Tato hrana je nejvíce namáhána, právě ona seškrabuje sníh z podkladu. Nejlevnější hrabla mají tuto hranu plastovou. Plast se rychle obrušuje, prohýbá se, a takovéto hrablo se hodí maximálně na tenkou vrstvu čerstvého prašanu na dokonale rovné ploše. Stačí 15 cm mokrého sněhu a hrablo se začne prohýbat, kroutit a je nepoužitelné. Hrana kvalitního hrabla musí být kovová a dostatečně pevná,” radí Petr Tichý. Velikost hrabla pak volte podle plochy. Pokud potřebujete prohrábnout a proházet úzký chodníček, vystačíte běžně s hrablem o šířce okolo 40–50 cm. Prohazujete-li pravidelně parkovací plochu nebo příjezdovou cestu, poohlédněte se po hrablech se šířkou okolo 60–75 cm.

S větší nadílkou pomůže také lopata
U malých ploch, kde nestačí hrablo, a v hůře přístupných místech, pomůže sněhová lopata. Při jejím výběru se zaměřte zejména na kvalitní provedení, neměla by být z obyčejného plastu, ale ideálně z odolného plastu a vyztužená ocelovým jádrem pro větší odolnost, nebo s dřevěnou násadou. Důležité je také provedení držadla ve tvaru písmene D pro snazší manipulaci. Velikost lopaty pak volte podle plochy, kterou budete odklízet.

S čerstvě napadaným prašanem si poradí fukar
Rychlé a snadné odklízení čerstvě napadaného sněhu nabízí fukary. Práce s nimi je velmi jednoduchá a elegantní. Fukarem velmi jednoduše, a především bez větší námahy, vyfoukáte čerstvě napadený sníh z chodníků, cestiček nebo kdekoliv v zahradě. Výhodou fukarů je pak jejich široké využití i v dalších ročních období, kdy si poradí s prachem a nečistotami z chodníků, špatně dostupných zákoutí, posekanou trávou z cest nebo s popadaným listím. Na výběr je z různě výkonných strojů s benzínovým, elektrickým nebo aku pohonem. Každý stroj má své výhody, ale i nevýhody, které je třeba při výběru brát v úvahu. A to zejména výkon, váha stroje, délka provozu, přívodní kabely a podobně.

Sněhová fréza usnadní odklízení větších ploch
Sněhové frézy pomohou s úklidem větší plochy, na které běžné hrablo již nestačí. Šetří tak nejen čas, ale také fyzické síly. Výběr frézy závisí na typu povrchu a frekvenci úklidu. „Sněhové frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu, a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí. Zejména na základě těchto kritérií proto vybírejte frézu, která bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat,” doporučuje Petr Tichý. Vybrat si můžete od menších a levnějších elektrických fréz, přes akumulátorové frézy až po silné benzínové. Elektrické frézy zpravidla bývají řešeny jako jednostupňové. To znamená, že šnek frézy v jediném stupni sníh nabírá i odhazuje. Jsou vhodné pro odklízení neušlapaného sněhu na menších plochách. Tyto frézy jsou lehké, snadno ovladatelné, ovšem výkon se nemůže rovnat silnějším dvoustupňovým frézám. Dvoustupňová fréza v prvním stupni pomocí pevného ocelového šneku odkrojí a nahrne i zhutnělý sníh k lopatkám druhého stupně, které sníh dále podrtí a komínem odhodí i do vzdálenosti více než 10 m. Díky většímu záběru a výkonu jsou proto dvoustupňové frézy vhodné i na úklid větších ploch v oblastech, kde pravidelná nadílka sněhu není ničím výjimečným.

Zdroj: Aspen.pr

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *