Chyť mě, jestli na to máš. Muzikál z Broadway na plzeňské scéně, poprvé v Česku

Broadwayský muzikál Chyť mě, jestli na to máš (CatchMeIfYouCan) uvede jako první v České republice Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Na Nové scéně bude mít v režii Lumíra Olšovského, hudebním nastudování Dalibora Bárty a choreografii Denisy Kubášové premiéru 2. prosince.

Muzikál vznikl podle stejnojmenného filmu Stevena Spielberga s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v hlavních rolích. „Světovou premiéru měl muzikál v roce 2011 na Broadwayi, v Evropě se hrál například ve Vídni či v Drážďanech. Česká premiéra ovšem předstihne chystané uvedení v londýnském West Endu,“ upozorňuje dramaturg Pavel Bár. Děj vychází z autobiografické knihy geniálního podvodníka Franka Abagnalea, který proslul svým téměř neuvěřitelným životním příběhem: jako šestnáctiletý mladík padělal šeky v hodnotě tisíců dolarů, vydával se za pilota aerolinek Pan AmericanWorldAirways a jako takový nalétal milion šest set tisíc kilometrů během více než 250 letů do 26 zemí a posléze dokonce jedenáct měsíců sloužil jako lékař na pediatrickém oddělení nemocnice v Georgii. V devatenácti letech zfalšoval diplom z Harvardské univerzity, na třetí pokus úspěšně absolvoval právnické zkoušky a získal práci u státního zástupce v americké Louisianě.

Muzikál je dílem zkušených, cenami ověnčených tvůrců. Hudbu složil MarcShaiman, držitel prestižních cen Tony a Grammy za muzikál Hairspray. Za svůj podíl na ceremoniálech předávání Oskarů získal televizní cenu Emmy, sám byl na Oskara nominován celkem pětkrát. Autorem libreta je dramatik TerrenceMcNally, který získal dokonce čtyři ceny Tony a jednu Emmy, na kontě má například muzikály Donaha nebo Polibek pavoučí ženy a hry Mistrovská lekce či Frankie a Johny ve svitu Luny.

„Jestli se bude náš nový muzikál jevit jako zábavná, plynulá a optimismem nabíjející show, bude cíl splněn,“ doufá režisér Lumír Olšovský a dodává: „Nikomu už pak nepřiznám, jak výjimečně nás ‘Chyť mě’ potrápilo. Extrémně obtížné pěvecké party, vynikající, ale náročné choreografie, sled scén v takřka filmových střizích… Ze všech těchto důvodů doufám, že v Plzni vzniká výjimečný muzikál. Práce to byla nesnadná, ale krásná a jsem vděčný za zkušenost s mimořádnou konstelací tvůrčích a hereckých osobností, které se při této inscenaci sešly.“ Kostýmy americké návrhářky českého původu Veroniky Hindleodkazují k módě přelomu 50. a 60. let, abstraktní scénu s mnoha realistickými detaily navrhl Brit Dave Benson.

Do role mladého podvodníka Franka obsadil režisér Olšovský populárního slovenského zpěváka Martina Haricha, známého mimo jiné díky účasti v televizní show SuperStar. Martin byl ale úspěšný i v britské verzi pořadu X Factor nebo na festivalu Youthvision v Baku. Roli agenta Hanrattyho, který jde Frankovi takříkajíc po krku, alternují Martin Šefl s Martinem Stránským. Pro toho se však nejedná o první odskočení ze souboru činohry do muzikálu, mnozí si ho pamatují jako Bejbyho v Šakalích letech. „Nejvíc se bojím toho, že mi vypadne text v písničce a budu mít okno. S mluveným textem si člověk poradí, ale tohle je pro mě strašák,“ říká s nadhledem. V dalších rolích se představí oblíbené tváře souboru muzikálu Stanislava Topinková Fořtová, Roman Krebs, Venuše Zaoralová Dvořáková, Charlotte Pščolková, Ondřej Černý, Adam Rezner a hostující Martin Holec. V malé, ale výrazné roli Rogera Stronga se v DJKT opět objeví Bronislav Kotiš. V inscenaci účinkuje také početná taneční a pěvecká company složená z domácích i hostujících umělců.

Michaela Svobodová

Foto Jan Šulák

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *