Bouře rozezvučí o víkendu Spálené Poříčí, Březnici a Tanaberk u Všerub

Účastníci mezinárodního pěveckého kurzu ve Spáleném Poříčí nastudovali barokní semi-operu Bouře v anglickém originále a o víkendu ji v rámci festivalu Západočeské baroko představí veřejnosti. V pátek 27. července na zámku ve Spáleném Poříčí, v sobotu v klášteře v Březnici a v neděli v kostele sv. Anny na Tanaberku u Všerub na Domažlicku.

Mezinárodní kurz staré hudby ve Spáleném Poříčí je určen jak pro hudební profesionály a studenty klasického zpěvu, tak i pro každého vážného zájemce o správné, zdravé zpívání a současně pro ty, kterým je specificky blízká stará hudba. Jeho vyvrcholením jsou každý rok dvě až tři veřejná představení nastudované barokní opery, která proběhnou v závěru kurzu v některých ze západočeských kostelech a zámcích. Vstupné je dobrovolné.

Instruktoři kurzu:

Hudební nastudování: James Gray, Itálie

Režie: Heather Hadrill, Irsko

Kostýmy: M. Malcová, Irsko

Vokální technika: K. Ciznerová, P. Kohoutová, P. Kšicová, M. Malcová

Pořadatel kurzu: J. Vacíková

Osoby a obsazení:

Amphitrite Barbora Čížková
Neptun Pavel Kšica
Aeolus Rút Ní Ghallchóir
Ariel David Cizner
Milcha Petra Prýmková
Dorinda Hayley Crosbie/
Alžběta Měkotová

První duch Patrik Malec
Druhý duch Tomáš Cizner
Třetí duch Peter Blagden

Sbor:
Soprán:
E. Bulgakovová, B. Čížková, R. Ghallchóir, G. Machová, M. Machoňová, A. Měkotová, T. Orafferty,
P. Prýmková, A. Vacíková, J. Vacíková

Alt: J. Bartošová, Z. Cermanová, H. Crosbie, B. Harkin, I. Kerhartová, I. Kopřivová, K. Machoňová, O. Měkotová
Tenor: P. Blagden, D. Cizner, S. Kopřiva

Bas: P. Čížek, T. Cízner, J. Dejl, P. Malec, K. Tulis

O semi-opeře Bouře

Anglická barokní semi-opera “The Tempest” dosud připisovaná H. Purcellovi byla nedávno přiznána jeho současníkovi a pokračovateli Johnu Weldonovi. Weldon ji v roce 1695 zkomponoval k jedné z nejoblíbenějších Shakespearových her jako součást zavedené tradice, při níž se divadelní hry propojovaly s hudbou. Semi-opera “Bouře” (The Tempest) nazývána někdy též “Kouzelný ostrov” (The Enchanted Island) je zkomponována na libreto Johna Drydena a Williama Davenanta, kteří upravili a obohatili původní hru o nové postavy a prvky. Semi-opera začíná vlastní předehrou, po níž se rozvíjí s Shakespearovou Bouří související a zároveň také samostatný příběh ve třech jednáních.


Na začátku děje tři duchové zpívají o zkorumpované povaze ctižádostivých a pyšných lidí. Sbor duchů se k nim připojuje, proklíná krutovládu královského rodu (postavy ze Shakespearovy hry) a slibuje, že jim na moři nepopřeje klid. Bouře je vyvolána zaklínadlem jednoho z duchů “Zdvihněte se, podzemní větry!”. Ariel s Milchou tančí a zpívají tři písně, počínaje slavným “Plných pět sáhů pod mořem tvůj otec leží, z jeho kostí se staly korály “. Poté Dorinda zpívá “Drahý, krásný mladíku, otevři oči, jak můžeš spát?” Amphitrite prosí svého muže Neptuna, krále moří, aby zachránil trosečníky. Neptun jí vyhoví a vyzývá boha větru Aeoluse, aby zastavil vichr, který bouři způsobil. Když vítr ustane, všechny postavy se připojují k radostnému sboru “Žádné hvězdy vás už nezraní, všechny vaše dny poplynou v míru a lásce“.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *