Balet pro celou rodinu? Divadlo zahajuje Malou mořskou vílou 153. sezonu

První premiérou sezony v Divadle J. K. Tyla bude Malá mořská víla v tanečním ztvárnění choreografky Mariky Hanouskové. Inscenace určená celé rodině se na Malé scéně DJKT poprvé představí 2. září v 17 hodin, další reprízy jsou naplánovány na 9. září a 14. října.

S  baletním souborem DJKT bude poprvé spolupracovat choreografka a tanečnice Marika Hanousková, která do taneční podoby převede pohádku H. Ch. Andersena Malá mořská víla. „Andersenovy pohádky jsou trošku strašidelné, ale myslím si, že příjemně strašidelné. Malá mořská víla nabízí opravdu hodně možností pro zpracování a má fantazie se tu může dostatečně vyřádit. Líbí se mi, že je to pohádka, kterou si dokáže vychutnat stejně tak dětský divák, jako divák dospělý,“ říká choreografka a dodává: „Malá mořská víla nebude úplně klasický balet. Těžko ji zaškatulkovat. První část, která se téměř celá odehrává na mořském dně, je složena více z moderních prvků a druhé jednání, které nás zavádí do světa lidí, bych popsala jako neoklasické, objeví se zde i tanec na baletních špičkách.“Pro inscenaci vznikla původní hudba skladatele Petra Hory, která čerpá ze zavedených postupů vážné hudby, tak i z hudby populární. Jeho hudba mě velice baví a inspiruje, věřím, že vnese do inscenace tu správnou atmosféru a pomůže mi ideálně vystihnout charaktery jednotlivých rolí a scén. Ráz hudby určují i konkrétní hudební vzorky, které jsem skladateli na jeho přání sama představila. O tyto vzorky se při psaní prvních čísel opřel a dále se pak charakter hudby vyvíjel svou vlastní cestou,“ uvádí Marika Hanousková.Pohádkový ráz inscenace podtrhnou i půvabné kostýmy a scéna výtvarníka Aleše Valáška.

Titulní úlohu Malé mořské víly ztvární Kristýna Miškolciová(dříve Piechaczková) nebo Anna Srncová, Prince Michal Kováč nebo Joshua Lee, Cizí kněžnu Karolína Hejnová v alternaci s Janou Schweitzerovou, čarodějnici tančí Lýdie Švojgerová nebo Andronika Tarkošová a Vládce mořské říše Petr Brettschneider.

 

Marika Hanousková na své domovské scéně v Divadle F. X. Šaldy v Liberci nejen tančí (například v hlavní roli Gazdiny roby choreografky Aleny Peškové), ale uvedla zde také své inscenace Jekyll a Hyde a Dům Bernardy Alby. V Severočeském divadle v Ústí nad Labem uvedla balet podle Andersenovy Sněhové královny.

Skladatel Petr Hora absolvoval konzervatoř v Teplicích a také BcA. na pražské HAMU, kde nadále pokračuje v magisterském studiu. Profiluje se jako skladatel soudobé experimentální hudby (např. s Ensamble Terrible music Hamu aj.)a dále jako aranžér a pianista napříč hudebními styly.

Michaela Svobodová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *