Zážitky, neskutečná dobrodružství, nezapomenutelné chvíle. To nabídne Mezinárodní filmový festivalu road movies v DEPO2015

Mezinárodní filmový festival road movies (International Road Movie Festival, IRMF), který se v Plzni uskuteční od 18. do 20. června 2018 v DEPO2015, láká nejen milovníky filmu a cestovatele, ale i fanoušky exotiky a netradičních cestovatelských zážitků. Představí se snímky z USA, Kanady, Francie, Súdánu, Namibie a dalších netradičních destinací.

Filmový festival zaměřený na tématiku road movies je unikátním projektem v rámci celé kontinentální Evropy. Tomu odpovídá i počet přihlášených snímků do soutěže. Hned v prvním ročníku se totiž organizátorům přihlásilo více než 400 filmů z celého světa.

Do konečného výběru prošlo 23 filmů, přičemž pro 17 z nich to znamená zároveň českou premiéru. Mnoho filmů doprovodí filmové delegace a diváci se tak mohou těšit na diskuze s tvůrci.

Pilotní ročník symbolicky zahájí první česká road movie Jízda režiséra Jana Svěráka. Projekce, která poběží 18. června od 19:30 hod, bude jedinečná tím, že snímek bude promítán z původního 35mm filmového pásu.

„Kromě nových snímků představí festival také klasiky žánru, mj. kultovní film Bezstarostná jízda z roku 1969. Ta letos oslaví padesátileté výročí od okamžiku, kdy se rozjely filmové kamery a začaly snímat cestu Petera Fondy a Dennise Hoppera,“ láká na festival jeho umělecký ředitel Ondřej Bíba.

Doprovodný program nabídne cestovatelské přednášky a besedy. Na festival dorazí dobrodruh Matěj Balga, který na svém kole a kajaku objel svět a také Martin Magnusek, který promítne fotky ze své 24 000 km dlouhé cesty Afrikou v sedle stařičké Čezety.

Za pozornost stojí i panel, kde vystoupí vědci a studenti Západočeské univerzity v Plzni. Diskuze poodhalí, zda současná věda postupuje vpřed skrze neúnavnou práci v laboratořích a archivech, nebo zda jsou současní akademici spíše moderní verzí Indiany Jonese. Téma se bude týkat zejména cestování vědců a studentů za projekty po celém světě.

Závěrečný večer, který se uskuteční 20. června od 19:45 hod., bude patřit světové premiéře filmu Rusko, sníh a rock’n’roll (The White Arrow), mapující 15 000 kilometrů dlouhou cestu zasněženým Ruskem. Film přijede osobně uvést jeho britský režisér Jim Kroft, který po slavnostním zakončení zahraje i několik písní z jeho berlínského alba, které zazněly i ve filmu.

„Festival chce být přístupný co největšímu počtu návštěvníků, čemuž odpovídá i základní vstupné 80 Kč a snížené vstupné 50 Kč pro studenty, děti a seniory. Pro držitele průkazů ZTP je vstup zdarma. Dopolední program a projekce mezi 17-19 hodinou jsou zdarma pro všechny návštěvníky,“ uvedl výkonný ředitel festivalu Václav Martinovský.

Festival je nejen o seznamování se s novými místy, odlišnými kulturami, ale také o poznávání emocí a hledání nových cest. Ty nikdy nejsou přímé a bez překážek. „Proto se hlavním znakem festivalu stala hora, která může být chápána mnoha způsoby — jako samotný vrchol cesty, naplnění cíle, zdolání překážek nebo úplně obyčejná vyvýšenina v krajině. Tvar hory v logotypu vychází z vrstevnic využívaných na mapách,“ vysvětluje Tereza Fialová, spoluautorka vizuální identity.

Letošní ročník proběhne v plzeňském industriálním prostoru DEPO2015 od 18. do 20. června 2018. Předprodej vstupenek odstartuje 31. 5. 2018 na www.plzenskavstupenka.cz a www.goout.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *