Velká voliéra ptáků v plzeňské zoo má nový kabát i obyvatele, nyní je věnována pohoří Atlas a Maroku

Velká voliéra ptáků v zoo Plzeň je po rekonstrukci, která přišla na víc než dva a půl milionu korun. Do provozu ji uvedli právě dnes. A jaká je její historie? V roce 1984 byla dokončena a uvedena do provozu druhá velká voliéra v plzeňské zoo. Její válcovitý tvar a umístění ve svahu u afrického výběhu je jednou z dominant zoo. Pro zajímavost  „bábovkovitá“ voliéra u pokladny je téměř o 20 let starší.

Voliéra je v nejvyšším bodě vysoká 13 metrů a dvanáctiúhelníková, téměř kruhová plocha stropu má průměr 20 m. Pletivo je nově umístěné uvnitř, aby chovaní ptáci nesedali na konstrukci.

“Prakticky po celou dobu provozu ve voliéře žil sup bělohlavý,” říká mluvčí zoo Martin Vobruba. “Historicky se v ní objevili také američtí kondoři krocanovití, u kterých zoo koncem 80. let dosáhla v pořadí 2. umělého odchovu v tehdejším Československu. V posledních 20 letech zde mohli návštěvníci obdivovat i marabu africké, zoborožce kaferské, jeřáby královské, krkavce, supy kapucíny a mrchožrouty. Kuriozitou byl dočasný chov kamzíků goralů společně s ptáky kolem roku 2000,” dodává.

Generální opravu prodělala povrchová úprava ocelové konstrukce. “Došlo ke kompletnímu otryskání všech vrstev původního nátěru a byl nanesen třívrstvý nátěrový systém zelené barvy. Tento systém na bázi epoxidů o celkové tloušťce min. 240 µm by měl konstrukci chránit po dobu minimálně patnácti let,” informuje Vobruba. “Dále došlo k výměně zkorodovaných ocelových lan nesoucí vrchní prstenec za nerezová. Třešničkou na pomyslném dortu byla výměna původního pletiva za svařované poplastované, vyskytující se již na většině našich voliér. Pozorný návštěvník by mohl rovněž zaznamenat změnu v tom, že původní pletivo pokrývalo vnější část ocelové konstrukce a nově provedené pletivo kopíruje vnitřní část ocelové konstrukce,” popisuje všechny práce.

Kromě supů bělohlavých se po letech znovu objevuje sup mrchožravý (odchovanci Zoo Zlín a Praha)  a novou ptačí dominantou voliéry je hejno vzácných ibisů skalních (zatím 9 jedinců). Ti jsou v Plzni zcela poprvé. Osazenstvo doplňují drobné druhy ptáků, kachny, holubi, poštolky a ústřičníci.

Foto J. Vogeltanz a M. Vobruba

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *