Václav Krysl si postavil rozhlednu na svém pozemku. K němu do Útviny zavítala i dnešní televizní Toulavka

Před dvaceti lety se rozhodl postavit rozhlednu se na svém rodinném pozemku v Útvině u Toužimi na Karlovarsku pan Václav Krysl. Stavbu věže podle svého projektu, na které se podílela celá rodina a přátelé, dokončil po 16 měsících v prosinci roku 2003. A jeho věž se dostala i do dnešní Toulavé kamery České televize.

“Toužim a Útvina leží mezi Plzní a Karlovými Vary, v mělké kotlině říčky Střely. Místo bylo osídleno nejspíš už na přelomu dvanáctého a třináctého století, obec ale vznikla až v roce 1469 poté, co katoličtí páni z Plavna vyplenili nedalekou Útvinu. Její obyvatelé tehdy se svolením krále přenesli svou obec právě k toužimskému hradu. Město si prohlédneme i z ptačí perspektivy. Kousek od něj totiž před dvaceti lety vyrostla nová rozhledna Třasák. S pomocí rodiny a přátel ji vybudoval Václav Krysl,” píše se ve scénáři dnešní Toulavky.

Třináctimetrová třípodlažní dřevěná rozhledna je postavená na kamenné podezdívce. Kruhový výhled ze zastřešeného ochozu ve výšce 10 metrů (Třebouňský vrch, Útvina a blízké okolí). Z prostředka obce, naproti motorestu, k ní vede 150 metrů dlouhá asfaltová silnička do mírného kopce. Ta pak v posledních 80 metrech přechází v travnatou pěšinu.

Cesta je sjízdné na silničním kole, občerstvení je v obci. Majitel o stavbu pravidelně pečuje. Bohužel musel odstraňovat i následky devastace, proto se rozhodl věž zamykat. Bydlí v posledním domku vlevo pod rozhlednou, kde v případě zamčené rozhledny dostanete klíč. Na stejném místě si můžete koupit i suvenýry.

Zdroj: Česká televize, rozhledna Třasák a Mapy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *