Teleku z Teleke! Varuju tě. Nechoď na hrad, sic tě stihne neštěstí!

Tvůrčí tým Divadla Alfa se tentokrát zaměřil na jednu z nejslavnějších verneovek, Tajemný hrad v Karpatech. Z obsáhlého díla Julese Verna se tento román řadí v Čechách a na Slovensku k nejznámějším. Může za to nejen blízkost Karpat, ale především kultovní filmová parodie Oldřicha Lipského z roku 1981. Také adaptace libereckého autora Víta Peřiny, ze které vychází Alfa, míří do komediálně – parodických vln, děj románu však parafrázuje, převrací a posouvá po svém.

„Důraz klademe na linku operní pěvkyně Stilly, do níž byli zamilovaní oba hlavní hrdinové románu – hrabě Telek i zlotřilý baron Gorc. Díky celé řadě vložených písňových čísel se naše adaptace blíží až k žánru bláznivé operety či jakési komické poloopery,“ říká o nové inscenaci ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Do zapadlé karpatské vísky hluboko v lesích, kterou obývají vskutku prapodivní lidé, přichází jednoho dne hrabě Telek se svým sluhou. Pátrají zde po Telekově dávné lásce, operní zpěvačce Stille, jejíž zmizení a možná i smrt má na svědomí zlotřilý baron Gorc. Jak se brzy ukáže, tajemný hrad nedaleko vesnice skrývá nejen barona Gorce, ale i řadu dalších překvapení. V bláznivém a velkolepém finále se všichni aktéři potkávají v útrobách hradu, který však má díky baronovu dvornímu vynálezci Orfanikovi co nevidět vylétnout do povětří. Obrovský výbuch způsobí nejen velikou zkázu, ale přinese s sebou i překvapivé a šťastné rozuzlení.

Hlavní roli hraběte Teleka vytvoří v Tajemném hradu v Karpatech Petr Vydarený, jeho místního pobočníka Lesníka Josef Jelínek. Dvojici padouchů barona Gorce a vynálezce Orfanika budou hrát Petr Borovský a Martin Bartůšek. Na jevišti se objeví bezmála celý soubor divadla.

Hra vznikla původně pro Divadlo Jonáše Záborského v Prešově na Slovensku a poté byla uvedena i na scénách v polské Toruni či v příbramském Divadle A. Dvořáka. Kmenový režisér Divadla Alfa Tomáš Dvořák již s autorem Vítem Peřinou spolupracoval na celé řadě inscenací, v Alfě to byly například Otesánek, CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska, Perníková chaloupka nebo Tři siláci na silnici. (tz)

Foto Divadlo Alfa Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *