Takhle změní Prodaná nevěsta náměstí Republiky. S sebou můžete mít i vlastní židli

 

Říkají vám něco jména jako Ivana Veberová, Aleš Briscein nebo Jevhen Šokalo? Znalcům opery jsou jistě známá a ostatní je možná zaslechli v souvislosti s předáváním cen Thálie. Výše zmínění operní pěvci a mnoho dalších vynikajících umělců vystoupí už 7. září v rámci představení Prodaná nevěsta pod širým nebem na náměstí republiky v Plzni.

„Během tohoto jedinečného večera se představí pravděpodobně jedno z nejlepších obsazení, které v tuto chvíli můžeme v Prodané nevěstě v evropském kontextu vidět. Kromě toho, že samotné party nejsou pěvecky vůbec lehké, je nutné pamatovat i na typovou správnost obsazení – aby zkrátka mladé krásné lidi hráli mladí krásní lidé,“ říká režisér velkolepého představení Tomáš Pilař.

Ač se jedná o operu, nebudou zde vystupovat jen operní pěvci. Na pódiu se objeví známé tváře, které by ale v opeře nikdo nečekal. „V činoherní roli kněze se představí sám otec Tomáš Holub, Biskup plzeňský, a za historickou pípou zapůjčenou z pivovarského muzea, která bude stát přímo na scéně, stane nejpovolanější z povolaných – pan Václav Berka, sládek Plzeňského Prazdroje,“ dodává Pilař.

Do celého představení bude zapojeno více než 350 účinkujících včetně folklorních souborů, které choreografii nacvičují už několik měsíců. „Podílet se s našimi tanečníky na tomto projektu je pro nás jednak velká výzva a zároveň příležitost spolupracovat s ostatními folklórními soubory, choreografem a jinými složkami DJKT a desítkami dalších účinkujících. Setkat se v dobových krojích na obrovském pódiu najednou v jeden neopakovatelný okamžik bude pro nás všechny nezapomenutelný zážitek,“ říká za folklórní soubor Úsměv Markéta Jílková.

Náměstí Republiky v Plzni se na uvedení opery začne připravovat už od pondělí 3. září, kdy bude postupně vznikat stupňovité pódium, začnou se stavět kulisy, osvětlení a ozvučení. Aby si všichni návštěvníci představení užili, budou na pódiu umístěny dvě velké obrazovky, které budou přenášet děj na jevišti. Ti, kterým se nebude chtít dorazit přímo na náměstí, mohou celé představení sledovat díky live streamu na FB profilu Plzeňského kraje. A pokud ani to nestihnete, nevadí. Následující den, tedy v sobotu 8. září poběží na regionální televizi Plzeň TV kompletní záznam celého představení.

„Kdo má židli, ten bydlí.“ I tak by se dala formulovat rada, kterou máme pro návštěvníky představení. Hlediště bude totiž rozděleno do sekcí, z nichž jedna bude vyhrazena divákům, kteří si donesou vlastní židličku. Ostatní místa (za sekcí pro „židličkáře“) budou k stání. Celé operní představení má tři dějství, což znamená, že v jeho průběhu jsou dvě přestávky. Návštěvníci budou mít po celou dobu k dispozici mnoho stánků s občerstvením, pivní stany, stánky s nápoji, ale budou si také moci prohlédnout práci zručných řemeslníků, bednářů, košíkářů a dalších.

Jedinečné představení Prodaná nevěsta se uskuteční 7. září 2018 na náměstí Republiky v Plzni. Slavnostní představení ke 100. výročí vzniku Československa na náměstí Republiky věnuje obyvatelům kraje jako dárek k tomuto jubileu Plzeňský kraj. Spolupořadateli jsou agentura Nashledanou a město Plzeň. (tz)

 

PRODANÁ NEVĚSTA

BEDŘICH SMETANA

Komická zpěvohra ve třech jednáních v nastudování souboru opery Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Libreto Karel Sabina

 

Dirigent Norbert Baxa

Režie Tomáš Pilař

Scéna Lukáš Kuchinka

Kostýmy Lenka Polášková

Dramaturgie Zbyněk Brabec

Sbormistr Zdeněk Vimr

Choreografie Martin Šinták

Asistent režie Jakub Hliněnský

Hudební příprava Maxim Averkiev, Martin Marek

Nápověda Eliška Ulrychová

Inspicient Petra Tolašová

 

Krušina, sedlák Roman Janál

Ludmila, jeho žena Ivana Šaková

Mařenka, jejich dcera Ivana Veberová

Mícha, gruntovník Pavel Horáček

Háta, jeho žena Jana Foff Tetourová

Vašek, jejich syn Tomáš Kořínek

Jeník, Míchův syn z prvního manželství Aleš Briscein

Kecal, vesnický dohazovač Jevhen Šokalo

Principál komediantů Jan Ježek

Esmeralda, komediantka Radka Sehnoutková

Indián, komediant Roman Dušek

Sbor DJKT a externí sbor

Balet DJKT, Plzeňský lidový soubor Mladina,

Folklorní soubor Úsměv Horní Bříza, Folklorní soubor písní a tanců JISKRA

Řemeslníci: Gabriela Petrůňová, Jan Staněk, Zdeněk Pikal, Petr Šulc

Bednáři Plzeňského Prazdroje: Josef Kyvíř, Jaroslav Zajíc

Účinkující se zvířaty: Martina Voráčková, Matouš Horák, Martina Horáková, Petr Merxbauer,

Anna Jandová, Petr Hermann

Žongléros Ansámbl

Orchestr opery DJKT

Koncertní mistři Martin Kos, Radovan Šandera, Jaroslav Brož a Hana Vítková

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *