Školáci budou od září v Plzni jezdit zadarmo. Otec či matka na mateřské zaplatí polovinu

Radní schválili úpravy jízdného v plzeňské MHD. Od prvního září 2018 budou jezdit děti od 6 do 15 let bezplatně za podmínky, že budou mít tento nárok aktivován na Plzeňské kartě. Další změnou, která je vstřícným krokem rady města vůči mladým rodinám, je rozhodnutí, že osoby na mateřské či rodičovské dovolené zaplatí od 1. září pouze padesát procent z plnocenné předplacené jízdenky.

„Rada města začala cenu předplatného jízdného pro děti ve věku 6 až 15 let snižovat již od roku 2016. Do roku 2015 měli děti slevu v MHD ve výši 50 procent, od 1. ledna 2016 poskytla rada města slevu pro děti ve výši 62,5 procent z plnocenné předplatné jízdenky, od 1. ledna 2018 pak slevu ve výši 75 procent a od 1. září 2018 bude sleva stoprocentní,“ uvedl Petr Náhlík, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Upřesnil, že od 1. ledna 2018 je sleva ve výši 75 procent z předplatného jízdného poskytována dětem ve věku 6 až 15 let nejen v Plzni, ale také ve vnějších tarifních zónách Integrované dopravy Plzeňska (IDP), tedy v osobních vlacích a na autobusových linkách v objednávce Plzeňského kraje. Již od 1. dubna 2012 jsou na základě rozhodnutí Rady Plzeňského kraje všechny slevy poskytované krajem v Integrované dopravě Plzeňska vázány na držení Plzeňské karty. Město Plzeň se k tomuto principu zavedenému v IDP připojilo od 1. ledna 2016.

Od 1. září 2018 budou děti při přepravní kontrole v plzeňské MHD prokazovat svůj nárok na bezplatnou jízdu tím, že předloží revizorovi Plzeňskou kartu se zaznamenaným nárokem na jízdu zdarma. „Plzeňským městským dopravním podnikům tak odpadne řada problémů, které byly spojeny s řešením jízd na černo v případě nezletilých cestujících,“ uvedl Petr Náhlík. Pokud nebudou mít děti nárok aktivován na Plzeňské kartě, budou jako dosud platit poloviční jízdné. Podle něj jsou dva měsíce prázdnin dostatečně dlouhou dobou pro zařízení aktivace tohoto nároku na Plzeňské kartě.

„Poskytované slevy jsou vázány na držení Plzeňské karty i z evidenčních důvodů – musíme být schopni říci, kolik osob výhody poskytované městem využívá, a tak mimo jiné i vyčíslit, kolik by mohly teoreticky činit tržby PMDP, v případě, že by všechny přepravované osoby hradily plnocenné jízdné. Získané informace mají dopad na financování MHD z městského rozpočtu v dalších letech,“ doplnil Jaroslav Vosátko ze Správy veřejného statku města Plzně.

Město Plzeň objednává veřejnou dopravu u PMDP prostřednictvím Správy veřejného statku a hradí PMDP ročně takzvanou prokazatelnou ztrátu za provoz MHD ve výši více než 800 milionů korun. V roce 2017 město Plzeň uhradilo prokazatelnou ztrátu ve výši 824 milionů korun, odhad úhrady pro rok 2018 je ve výši 888 milionů korun a je v něm již zahrnut nárůst mezd řidičů vozů MHD.

Dětem, které 1. září nastupují do prvních tříd plzeňských základních škol, vydávají PMDP Plzeňskou kartu zdarma, pokud o ni rodiče prvňáčka požádají. „V případě vydání karty po 1. červenci 2018 na ni již bude aktivován nárok na bezplatnou jízdu. Pokud si svoji kartu vyzvedli před tímto datem, musí navštívit přepážku PMDP a nárok si aktivovat,“ uvedl Radomír Kozler, ředitel úseku Plzeňská karta PMDP.

Cestující, kteří jsou na mateřské či rodičovské dovolené, budou mít od září předplatnou jízdenku o polovinu levnější. Doposud mohly tyto osoby jet jako doprovod svého dítěte do 6 let jeho věku za poloviční jednotlivou jízdenku. Od září si budou moci koupit zlevněné předplatné jízdné, které bude nahráno na Plzeňskou kartu. „Bude to pro ně pohodlnější, než si koupit jízdenku, označit si ji s kočárkem v ruce nebo s dítětem v náručí, a navíc budou moci jezdit za poloviční jízdné po celou dobu mateřské či rodičovské dovolené, i když pojedou MHD bez dítěte,“ dodal Petr Náhlík. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *