Skála u Boleváku hrozila zřícením. Zvětralé kusy horniny musely pryč

Radnice chce, aby cesty v rekreačních oblastech města Plzně byly příjemné a bezpečné. Skála u Boleváku potřebovala zajistit, neboť hrozilo její zřícení. Správci městských lesů ze Správy veřejného statku města Plzně zajistili pískovcovou skálu u frekventované promenádní cesty kolem Velkého boleveckého rybníka. Pro pěší i cyklisty je tak bezpečnější.

Po uvolnění kusu pískovce nad cestou kolem Boleváku od Rybárny k Malému boleveckému rybníku nechala radnice pískovcový svah zkontrolovat odborníky. Na základě jejich doporučení specializovaná firma odstranila uvolněné a zvětralé kusy horniny, vyčistila pukliny a následně je vyplnila cementovou směsí.

„Skalní masiv nad cestou pod Boleveckou vyhlídkou je tvořen pískovcem, který velmi snadno eroduje. Erozí dochází k rozrušení celistvosti skalního bloku, což může vést k pádu uvolněných kamenů. Padající kameny mohou ohrožovat návštěvníky rekreační oblasti Bolevecké rybníky, kteří se pohybují po cestě pěšky na kole či na vozíčku,“ říká vedoucí oddělení lesního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Milan Sekáč. Procházka podél takto ošetřeného skalního bloku by tak měla být pro návštěvníky po několik dalších let bezpečná.

V průběhu letních prázdnin plánuje Správa veřejného statku města Plzně vytvořit pod skálou ještě palisády z dubové kulatiny z městských lesů. Ty mají zachycovat drobné kamínky, písek, opad ze stromů a kusy větví, které by jinak voda splavila na cestu. Dříví použité na palisády bude pocházet z městských lesů.

Zdroj: www.plzen.eu

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *