Sedmnáct školních týmů bude v Plzni vzdorovat rizikům sázení

Plzeň uvidí finálovou show populárního preventivního programu Rubikon. Ve čtvrtek 22. června v 10 hodin bude ve sportovní hale TJ Lokomotiva Plzeň zahájeno velké finále preventivního programu Rubikon. O prvenství bude bojovat 17 škol s podporou 700 fanoušků v hledišti. V Plzeňském kraji tak vrcholí oblíbený program Rubikon, který žáky upozorňuje na rizika nezodpovědného sázení.

Akce probíhá pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda a s podporou Plzeňského kraje, Magistrátu města Plzeň a Asociace provozovatelů kurzových sázek. Pořádá ji občanské sdružení Aisis, jehož posláním je přinášet inovace do vzdělávání, a Středisko volného času Radovánek Plzeň.

„Sázení mladistvých, především na internetu, může být závažný problém,“ vysvětluje vedoucí Rubikonu Petr Vinš z Aisis. „Každý mladý má dnes chytrý telefon nebo tablet a dostat se k on-line sázkám, zvlášť na nelegálních webech, nemusí být pro něj nic těžkého. Rubikon na rizika podobného sázení děti upozorňuje, učí je taková rizika poznávat a zodpovědně je odmítat.“

V dubnu a květnu proto prošly stovky žáků 17 škol 15 interaktivními výukovými programy ve Středisku volného času Radovánek Plzeň. V bezpečném prostředí Rubikonu a osobním prožitkem děti poznávaly mechanismy, které rozhodují, že člověk může sázení propadnout. Společně hledaly řešení, jak tomu zabránit.

„Poznávaly, že náhodné sázení obvykle nevede k úspěchu, a že řešit i v životě situace bez podpory vlastních zkušeností a znalostí většinou nefunguje,“ říká ředitelka Radovánku Eva Tischlerová. „Učily se, že zodpovědná rozhodnutí můžou v životě dělat jen s dostatkem informací, vědomostí a dovedností.“

Krajské finále Rubikonu slibuje nejen vzdělávání, ale hlavně zábavu: „Rubikon je program, který učí zábavně o vážných věcech. A proto bude finále ´vzdělávací show´, kde vedle soutěžních disciplín uvidíme i taneční vystoupení, filmy a zajímavé hosty,“ vysvětluje Petr Vinš.

„Iniciovali jsme Rubikon, protože nechceme, aby kdokoli pod 18 let sázel,“ dodává Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek (APKURS).Sázení je určeno výhradně pro dospělé lidi, kteří si plně uvědomují, co znamená svobodné a informované rozhodnutí. Může být zdrojem zábavy, ale nikdy nesmí sázejícího ani jeho rodinu nijak ohrožovat.“

 

Finále se zúčastní školy:

ZŠ Rokycany, ZŠ Staňkov, 15. ZŠ Plzeň, ZŠ Zbiroh, 22. ZŠ Plzeň, ZŠ M. Luthera, Gymnázium Tachov, ZŠ Plasy, ZŠ Blovice, ZŠ Letiny, ZŠ Horšovský Týn, ZŠ a MŠ B. Staška Domažlice, ZŠ Gagarinova Stříbro, 7. ZŠ a MŠ Plzeň, 10. ZŠ Plzeň, ZŠ a MŠ Nýřany, ZŠ Planá.

Foto www.projektrubikon

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *