Radnice učí vysokoškoláky, jak postavit a využít drony

Výukový program zaměřený na drony je nově součástí výuky na Západočeské univerzitě v Plzni. Spolu s letním semestrem odstartoval v únoru odborný blok, který zajišťují  zaměstnanci Správy informačních technologií města Plzně. Projekt, jenž realizuje město ve spolupráci s univerzitou, je svým zaměřením jediný svého druhu v České republice. Studenti se seznámí s technologiemi používanými při návrhu, konstrukci, stavbě, provozu, řízení a využívání bezpilotních letadel, nezbytnou legislativou a v neposlední řadě i letovou praxí.

„Podnítili jsme vznik projektu, který se jednoznačně pojí s vizí západočeské metropole být městem inovací, vývoje, výzkumu a zároveň lídrem v oblasti bezpilotního létání. Jsem velice rád, že můžeme studentům nabídnout ucelené informace a dát další rozměr jejich vzdělání,“ řekl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

„Aktuálně vyučovaný blok, na kterém se podílí město Plzeň, seznámí studenty s důležitými informacemi z oblasti bezpilotního létání,  legislativou, konstrukcí dronu a úkony spojenými s plánováním letu a leteckými pracemi. Samozřejmě nechybí ani letová praxe, studenti absolvují výcvik v prostorách naší testovací letecké plochy v areálu bývalé Reodepony,“ vysvětlil projektový manažer Správy informačních technologií města Plzně Tomáš Cholinský. Doplnil, že tyto vědomosti jsou potřebné i při zkouškách Úřadu pro civilní letectví. Ty musí absolvovat každý, kdo se chce stát profesionálním pilotem. Informace, jež studenti načerpají v rámci studia certifikátového programu, jsou pro jejich úspěšné splnění adekvátní přípravou.

Certifikátový program je primárně určen studentům technických fakult ZČU, tedy fakulty aplikovaných věd, strojní a elektrotechnické. Podle Miloše Železného, proděkana Fakulty aplikovaných věd ZČU a zároveň garanta programu, jsou drony velmi aktuální téma, jež nabízí do budoucna řadu možností. „Certifikátový program Technologie pro bezpilotní létání je jedinečný jednak tím, že jej lze studovat pouze u nás, ale i svou komplexností – spektrum vyučovaných předmětů totiž prostupuje jednotlivé fakulty a jeho absolventi tak získají ucelený přehled znalostí. Jsem rád, že věnujeme pozornost bezpilotnímu létání a propojujeme své aktivity s městem, které má v tomto sektoru vybudované výborné podmínky. Stejně jako plzeňská radnice vnímáme, že oblast bezpilotního létání je na vzestupu, tímto programem reagujeme na aktuální trendy, prohlubujeme spolupráci a podporujeme zájem o technické vzdělávání,“ uvedl proděkan.

Na absolventy výukového programu čeká certifikát, který se vydává jako příloha k diplomu. Studentům přinese jednak lepší uplatnitelnost na trhu práce a může také otevřít, například ve spojitosti se zázemím západočeské metropole, cestu k vlastnímu podnikání.  (tz)

Foto MMP

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *