Průvodem Vendelín vstříc nové kulturní sezóně! Vyrazí už ve středu od Mlýnské strouhy

Již šestým rokem zve Divadlo J. K. Tyla všechny kulturní příznivce a nadšence, aby svou účastí na tradičním Průvodu Vendelín přivítali novou kulturní sezónu v Plzni a Plzeňském kraji. Průvod v čele se známým hercem Janem Holíkem v roli Vendelína Budila vyrazí ve středu 4. září 2019 v 16.00 od Mlýnské strouhy, projde sadovým okruhem centra města kolem Západočeského muzea a Velkého divadla až na náměstí Republiky, kde se odehraje doprovodný program zakončený koncertem Plzeňské filharmonie.

S nápadem zahájit každoročně kulturní sezónu slavnostním průvodem všech místních umělců a kulturních organizací přišel v roce 2014 ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava. „Těším se, že se letos opět setkám v ulicích města Plzně se všemi, co rádi hrají, tančí, zpívají, malují či se jinak podílí na kulturním životě v tomto kraji,“ říká Martin Otava a dodává: „Srdečně zvu všechny milovníky kultury, aby s námi přivítali novou sezónu. Přijďte, buďte u toho, a pokud se nebojíte, přijďte v kostýmu.“

Průvod byl pojmenován po významné osobnosti plzeňské kultury Vendelínu Budilovi, který v roce 1902 stál u otevření nového Městského divadla v Plzni a jako jeho ředitel zde působil deset let. Proto účastníci nesou v čele průvodu trojrozměrnou podobiznu Vendelína Budila stylizovanou podle jeho nejslavnější role – Krále Leara, kterou Budil jako herec nastudoval celkem třikrát. Již tradičně se průvodu vedle Divadla J. K. Tyla zúčastní zástupci nejrůznějších plzeňských kulturních organizací, spolků a škol, např. Plzeňská filharmonie, Unie výtvarných umělců Plzeň, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Knihovna města Plzně, Divadlo Pluto, Step by step studio a řada dalších.

Na náměstí Republiky, kam průvod dorazí, Jan Holík v roli Vendelína Budila společně s představiteli města Plzně a ředitelem Divadla J. K. Tyla Martinem Otavou symbolicky zahájí novou kulturní sezónu, poté se diváci mohou těšit na pestrý program složený z jednotlivých ukázek hudebních či tanečních čísel, který vyústí koncertem Plzeňské filharmonie. Součástí programu bude i představení knižní novinky někdejšího ředitele DJKT Mojmíra Weimanna. Celým odpolednem bude provádět v roli moderátora herec Divadla Alfa Petr Borovský.

Martina Drbušková, foto z minulého ročníku DJKT Irena Štěrbová

 

Doprovodný program Průvodu Vendelín (časy jsou orientační)

16.15–16.50      Kapela 35. pěšího pluku – FOLIGNO

17.00–17.15      vystoupení souboru muzikálu DJKT

17.15–17.20     Mojmír Weimann – představení knihy

17.20–17.30      vystoupení souboru baletu DJKT

17.35–17.50      The Dixie Hot Licks

17.55–18.10      Divadlo Pluto

18.10–18.20      Divadlo Dialog

18.25–18.35      Step by step studio

18.40–18.55      Pilsen Voice

19.00–19.15      Alliance Française de Plzeň

19.15–19.45      přestávka

19.45                 koncert Plzeňské filharmonie – 100 let

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *