Projekce dokumentů z uplynulých ročníků festivalu Jeden svět pokračují snímkem Město duchů

Nedělní projekce dokumentů z  uplynulých ročníků festivalu Jeden svět, organizované plzeňskou pobočkou Člověka v  tísni, jsou v  plném proudu. Již tuto neděli 21. 10. od 20 hodin v  Univerzitní kavárně Družba (Sedláčkova 19, Plzeň) vás čeká snímek Město duchů o syrském válečném konfliktu, po němž bude následovat debata s  Tomášem Kociánem, vedoucím mise Člověka v  tísni v  Sýrii.

Hlavními hrdiny amerického dokumentu Matthewa Heinemana Město duchů jsou aktivističtí novináři Hamúd a Hasan, kteří se i navzdory brutálním represím snaží okolnímu světu přinést informace o situaci v  těžce zkoušeném syrském městě Rakka. Tu obsadila v  roce 2014 teroristická organizace Islámský stát a učinila z  ní své hlavní sídlo v  Sýrii. Hamúd, jeho bratr Hasan, ale i další žurnalisté nasazují vlastní životy, aby odkrývali zločiny teroristů a vyvraceli jejich propagandu. Když dojde k  tomu, že Islámský stát částečně rozkryje jejich síť, musí bratři své rodné město opustit. Se svými zdroji v  Rakce ale zůstávají v  kontaktu a dál informují svět o životě ve městě.
Za svou činnost sklízejí mezinárodní uznání, ale ani v  exilu nejsou v  bezpečí. Film byl uveden na festivalu Sundance 2017, vyhrál cenu hlavní poroty na festivalu v  Sheffieldu a zároveň se stal divácky nejúspěšnějším snímkem festivalu Jeden svět 2018 v Praze.

Diskuse o situaci v  Sýrii s  Tomášem Kociánem, vedoucím humanitárních programů v Sýrii

Na projekci naváže debata o současné situaci v  Sýrii s  Tomášem Kociánem, vedoucím humanitárních programů Člověka v  tísni. Člověk v  tísni pracuje v  severní Sýrii od roku 2013 a poskytuje všestrannou humanitární pomoc, která se zaměřuje na dodávky vody a potravin, obnovu sanitace a podporu místních komunit a farmářů. Bezpečnostní situace v  Sýrii není ani v  osmém roce války stabilizovaná a humanitární situace tak zůstává nadále kritická. Přijďte se zeptat na všechno, co vás k  situaci v  Sýrii nebo práci organizace Člověk v  tísni v jiných válečných konfliktech zajímá.

Projekce pokračují až do začátku listopadu

Další neděli 28. 10. nás čeká dokument Piripkura o posledních původních obyvatelích tohoto pralesního kmene uprostřed Amazonie, na který naváže diskuse s Mgr. Daniel Sosnou, Ph.D., odborným asistentem z  katedry antropologie FF ZČU. Sérii projekcí uzavře 4. 11. osobní a hravý snímek Projekt Babička o netradičním road tripu maďarské židovky, dávné obdivovatelky Hitlera a bývalé britské špionky. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *