Premiérové REFLEXE oslaví v Plzni výročí 17. listopadu. Dokreslí je videomaping i dobové vinyly

Novou akcí se symbolickým názvem Fórum Reflexe oslaví Plzeň 17. listopad. Událost k výročí sametové revoluce a Mezinárodního dne studentstva se uskuteční v Mlýnské strouze od 17 do 21 hodin. Letos bude patřit především tématu svobody a dobové hudby.

„V Plzni tradičně slavíme konec války a vznik republiky. Jsme přesvědčeni, že stejnou pozornost si zaslouží i 17. listopad. Název Fórum Reflexe symbolizuje, že každá významná událost se ve veřejném prostoru různě odráží, rezonuje a spoluutváří společenské klima, které do značné míry ovlivňuje i naše postoje a hodnoty,“ řekl Jan Švábek, vedoucí Odboru komunikace a marketingu Magistrátu města Plzně.

Letos se lidé mohou těšit na živý diskuzní pořad s názvem Fórum Reflexe o historii tuzemské kultury ve třech etapách dějin naší republiky orámovaný významnými událostmi let 1939, 1968 a 1989. Večer s předními hudebními publicisty dokreslí ukázky z dobových vinylů. Na programu jsou i projekce záznamů rozhovorů s pamětníky, výstava a workshop Paměti národa nebo videomappingy tvůrců generace Z. Hosty pořadu budou Radek Žitný, Petr Dorůžka, Petr Korál a Lubomír Schmidtmajer, večerem pak návštěvníky provede Pavel Anděl.

Na Reflexích budou představeny čtyři videomappingy, které vznikly jako pohled mladých tvůrců, kterým ještě zdaleka nebylo 30 let, tedy lidí, kteří nemají s totalitou osobní zkušenost. „Tvůrci se rekrutují ze studentů tzv. školy videomappingu, která od letošního roku funguje v rámci festivalu světla BLIK BLIK a jejímž cílem je podporovat tvorbu místních talentů. Významně je zastoupena plzeňská Sutnarka,“ uvedl ředitel DEPO2015 Jiří Suchánek.

Projekce doplní dobové záběry z Plzně z roku 1989, vzpomínky studentských vůdců z plzeňských vysokých škol a aktérů listopadového dění ze světa umění: výtvarného, hudby, divadla. „Doprovodná výstava v prostoru U Zvonu představí životní příběh těchto osobností tak, jak jej zaznamenali dokumentaristé Paměti národa, a to včetně dobových materiálů a fotografií. Uveden bude i dobový společenský a historický kontext 17. listopadu v Plzni, a to jak roku 1989, tak roku 1939,“ informoval ředitel Paměti národa Plzeňský kraj Jiří Kunc.

Interaktivní workshop s názvem „Čtyři příběhy revoluce“ umístěný netradičně do tramvaje MHD přímo v prostoru U Zvonu umožní zhlédnout události předcházející listopadu 1989 a Sametovou revoluci optikou jejích aktérů. Představí, jaká byla cesta k listopadu 1989 pro studentské vůdce, člena KSČ nebo příslušníka Státní bezpečnosti. Ti vzpomínají na zlomové okamžiky svých životů a společně vyprávějí čtyři příběhy revoluce. Komponovaným pořadem provází lektor Paměti národa. Rezervace vstupenek na pořad je nutná, a to na www.goout.cz/ctyri-pribehy-revoluce.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *