Poslední prázdninový víkend půjdou hrady a zámky spát až k ránu. Hlavním sídlem Hradozámecké noci bude Metternichův Kynžvart

Pokud se rozhodnete strávit noc ze soboty na neděli na některé z více než stovky památek zapojených do Hradozámecké noci, můžete kromě neopakovatelné noční atmosféry zažít také rytířská klání, kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty a další pestrý program. Prostě uvidíte některý z hradů, zámků, klášterů, kostelů, ale i vil nebo paláců doslova v jiném světle.

Hlavním sídlem letošní Hradozámecké noci bude v sobotu 25. srpna západočeský zámek Kynžvart, letní sídlo předního evropského diplomata – knížete Metternicha. Poprvé uvidíte jeho evropsky unikátní nástolní ozdoby, dar francouzského krále a měst Bruselu a Paříže. Setkáte se také s představiteli české šlechty a diplomacie.

Malířem ve vyhlášené buquoyské sklárně se na jeden večer můžete stát na hradě Rožmberk, který připomene sklářskou produkci rodu Buquoyů v 19. století. Vyzkoušíte si malbu na sklo, těšit se můžete i na tematické přednášky s ukázkami zdobení skla profesionály. Hostem večera bude Jan Vyčítal, velvyslanec České republiky v Iráku.

Fandíte-li spíše koštování zlatavého moku, na Bítově si můžete prohlédnout hradní pivovar a okusit místní pivo Tesák, zhlédnout pohádku Tajemství staré bambitky, která se na hradě natáčela, a za svitu loučí prozkoumat hladomornu a mučírnu.

Hradozámecká noc na Kunětické hoře bude zahájena lampionovým průvodem z podhradí k paláci, děti pomohou rozsvítit hrad a pak už budou následovat večerní prohlídky zpestřené o doprovodný program.

Další zajímavý program se chystá na zámku Čechy pod Kosířem, kde si budete moci užít open-air ples ve stylu první republiky, na který vás před začátkem akce naladí koncert písní Jana Masaryka a dalších skladatelů 30. let v prostorách Velkého sálu zámku.

Nenechte si ujít hru světel a stínů na zámku Kačina. Bude zde pro vás připravena světelná show, koncert operetních melodií, příběh císařovny Sisi v hudebně dramatickém podání a mnoho dalšího.

Zámek Náměšť nad Oslavou pro vás nachystal hrané kostýmované prohlídky, které připomenou objekt za první republiky. Prohlédnout si budete moci také probíhající výstavu, která je první republice věnována.

Vyhlášenou tradici schwarzenberských lovů připomene zámek Hluboká. Večerní tematické prohlídky soukromými apartmány zpestří lovečtí trubači a ochutnávka zvěřinových specialit.

Do milé společnosti pamětníků vás během Hradozámecké noci pozve zubrnický skanzen. V domě z Loubí se společně s nimi při poslechu akordeonu, předčítání archivních materiálů, vůni právě upečených buchet a horké melty seznámíte s minulostí místa.

Historie Hradozámecké noci se začala psát v roce 2010. Tehdy se Národní památkový ústav ujal organizace jejího prvního ročníku, jehož cílem bylo představit památky netradiční formou a v době, kdy jsou jejich brány obvykle uzamčeny. Snahou bylo také ukázat historické objekty jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Tehdy pro návštěvníky připravilo program celkem 38 památek. Od té doby se počet objektů každoročně zvyšuje.

Foto npu.cz

Podrobný program Hradozámecké noci je na www.npu.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *