Politici zvou k pietě za novináře Jána Kuciaka ve čtvrtek k andělíčkovi

Představitelé politických stran na Plzeňsku uctí památku slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Akci na plzeňském náměstí Republiky u plastiky andělíčka na kostele sv. Bartoloměje svolala Pirátská strana, ale už nyní ji spolupořádají Piráti, ANO, TOP 09, Zelení a STAN. Pieta se uskuteční ve čtvrtek 1. března od 17 hodin.

Investigativní novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová byli zavražděni ve svém bratislavském domě střelnou zbraní. Podle slovenské policie je nejpravděpodobnějším motivem dvojnásobné vraždy politika. Kuciak totiž mapoval daňové úniky slovenských politiků. Najevo také vychází, že nedávno dostal informace o zapojení italské mafie do čerpání evropských fondů na Slovensku.

Jestliže se zmíněná podezření policie potvrdí, znamená to vážné ohrožení demokracie i práce novinářů na Slovensku. Novináři jsou považovaní za pojistku svobody, za hlídací psy demokracie. „Pokud se novináři začnou bát pracovat, budeme odkázáni to, co nám budou servírovat politické strany a firmy skrze své tiskové mluvčí,“ sdělil předseda plzeňských Pirátů  a jeden z iniciátorů akce Pavel Šrámek.

Doplnil také, že pietní akce není prvkem politického boje, ale tichou vzpomínkou na život dvou mladých lidí a veřejným odsouzením zločinu: „Jedná se o tragickou událost, která zasáhla do života hned několika rodin. Proto doufáme, že slovenská policie vše vyšetří. Jsme přesvědčení, že pieta, kterou už nyní spolupořádají Piráti, TOP 09, ANO, Zelení a STAN a další se určitě přidají, dá najevo, že zastrašování novinářů je nepřijatelné,“ konstatuje Šrámek.

Ilustrační foto Facebook

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *